Skip to content

KOŁA MUZYCZNE

 

NAUCZYCIEL: AGNIESZKA BANACH

Koło Keyboardowe „Klawiatura” to zajęcia adresowane  głównie do dzieci ze szkół podstawowych, ale także dla zdolnych przedszkolaków oraz  młodzieży starszej. Tu pod okiem fachowca – Agnieszki Banach –  każdy może nauczyć się grać na instrumentach klawiszowych. Zajęcia prowadzone są w oparciu o program własny nauczyciela  pt. „I ty możesz zostać wirtuozem”. Uczniowie, pracując w podgrupach dwuosobowych, poznają tajniki gry na keyboardzie i pianinie oraz najważniejsze zasady muzyki i zapis nutowy. Chętni mogą pokazać swe umiejętności, solo lub w duetach, na prezentacjach pracowni lub uatrakcyjniając swoimi występami imprezy lokalne i miejskie. Najlepsi mają możliwość sprawdzenia siebie na Dolnośląskim Konkursie Keyboardowym „Mistrz Klawiatury”, który powstał z inicjatywy nauczyciela tej pracowni. Konkurs od  lat cieszy się dużym  zainteresowaniem w całym województwie, a pracownia może się poszczycić wieloma laureatami, także na szczeblu ogólnopolskim. W ramach zajęć uczniowie mają też możliwość nauki gry na innych instrumentach (gitara, flet prosty) i muzykowania zespołowego.

Studio Piosenki dla Dzieci i Młodzieży to oferta zajęć dla dzieci i młodzieży w każdym wieku. Zajęcia prowadzone są w oparciu o nowoczesne metody nauczania emisji głosu, aktywizujące całe ciało. Młodzi wokaliści mają tu możliwość nie tylko kształcenia głosu, ale również nabywają umiejętności prezentacji estradowych, podstaw tańca, pokonywania stresu, radzenia sobie z mikrofonem.  Zajęcia przeznaczone są zarówno dla solistów, jak i młodzieży lubiącej  wspólne śpiewanie. Działają tu zespoły:  „Wirusy” – dla młodszych i „Bez Nazwy” – dla młodzieży starszej. Grupa realizuje też wspólne projekty z zespołem muzyki dawnej „Totus Musicus” np. Międzynarodowe Kolędowanie z zespołem dawnym.  Studio Piosenki może poszczycić się wieloma sukcesami na konkursach wokalnych o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim, w ramach zajęć realizowane są też większe projekty, np. musical „Kot w butach” czy prezentacje tematyczne, często przygotowywane we współpracy z innymi pracowniami MDK, np. „Bajki lat minionych” lub ostatnio także projekty video (teledyski).

 Zespół Piosenki i Ruchu „Timki” przeznaczony jest dla najmłodszych. Tu śpiewać i tańczyć mogą dzieci w wieku 4-6 lat. Zajęcia prowadzone są w oparciu o program własny nauczyciela pt. „Śpiewam i tańczę”, opierający się  o założenia rytmiki E.Jaques-Dalcroze’a. Program ten bazuje w dużym stopniu na ćwiczeniach, zabawach i tańcach z zakresu pedagogiki zabawy oraz szeroko rozumianej arteterapii i kinezjologii edukacyjnej. Zajęcia te są doskonałym sposobem na obserwowanie i rozwijanie potencjału dziecka i ukierunkowanie go do przyszłych działań artystycznych.  Młody człowiek realizuje na nich nie tylko zamierzenia nauczyciela, ale też aktywnie uczestniczy w procesie tworzenia, rozwijając swoją muzykalność i wrażliwość. Każdego roku zespół „Timki” bierze udział w międzynarodowym projekcie pracowni muzycznej pt. „Koncert Kolęd – zespół Totus Musicus i jego goście” oraz w tematycznych prezentacjach pracowni W ramach zajęć przygotowywane są prezentacje wokalne i taneczne, związane z kalendarzem imprez placówki oraz potrzebami pracowni i dzieci. Organizowane są też cyklicznie warsztaty rodzinne dla uczestników zajęć i ich rodzin, np. „Andrzejkowe warsztaty z rodzicami” lub ostatnio także projekty video (teledyski). Ciekawym i niespotykanym elementem zajęć jest nauka tańca dawnego (tańce grupowe i dworskie z XIV-XVII wieku).

Zespół muzyki dawnej „TotusMusicus” jest jedynym w swoim rodzaju zespołem w MDK i Świdnicy. Uczestnikami zajęć mogą być uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a nawet studenci i młodzież pracująca. W swoim zamyśle zespół jest skierowany do każdego, kto chce muzykować w grupie i przenieść się w inny świat – świat muzyki dworskiej.   Zajęcia prowadzone są w oparciu o program własny nauczyciela pt. „Po tamtej stronie lustra” . Młodzi ludzie poznają muzykę dawnych wieków, śpiewając i grając na fletach prostych różnej wielkości, instrumentach klawiszowych czy gitarze. Uczą się grać na replikach dawnych instrumentów – lutni, fideli kolanowej, harfie i scheitholcie. Na zajęciach od podstaw  nauczana jest gra na fletach prostych, gitarze i instrumentach dawnych,  natomiast każdy kto gra na innych instrumentach i chciałby muzykować ma możliwość rozwijania swych umiejętności grając na skrzypcach, gitarze, instrumentach dętych czy pianinie. Zespół uświetnia swoimi występami imprezy organizowane w placówce i mieście, a ostatnio także realizuje projekty video (teledyski). Piękne stroje, niespotykane instrumenty, niecodzienna muzyka to niewątpliwie ogromne atuty zespołu „Totus Musicus”

 

PLAN ZAJĘĆ
NazwaNauczycielPoniedziałekWtorekŚrodaCzwartekPiątek
MuzycznaAgnieszka BanachZespół P. i R. ''TIMKI''
16:00-16:45
Koło keyboardowe KLAWIATURA I
17:00-18:30
KONSULTACJE
18:35-19:05
Studio Piosenki dla Dzieci i Młodzieży
(grupa młodsza)
16:00-17:30
Zespół Muzyki Dawnej ''TOTUS MUSICUS''
17:40-19:10
KONSULTACJE
19:15-19:45
Koło keyboardowe KLAWIATURA II
15:00-15:45
Zespół P. i R. ''TIMKI''
16:00-16:45
Koło keyboardowe KLAWIATURA II
17:00-19:15
Studio Piosenki dla Dzieci i Młodzieży
(grupa starsza)
16:00-17:30
Zespól Muzyki Dawnej ''TOTUS MUSICUS''
17:40-19:10
Koło keyboardowe KLAWIATURA I
16:00-17:30

AKTUALNOŚCI Z PRACOWNI

Loading

Skip to content