Skip to content

KOŁA MUZYCZNE

 

NAUCZYCIEL: AGNIESZKA BANACH

W pracowni istnieją różne typy zajęć, każdy może znaleźć tu coś dla siebie, w zależności od wieku, temperamentu czy preferencji muzycznych.

Dla najmłodszych stworzony został zespół piosenki i ruchu „Timki”, w którymśpiewać i tańczyć mogą dzieci w wieku 4-6 lat. Zajęcia prowadzone są w oparciu o program własny nauczyciela, który powstał w oparciu o założenia rytmiki E.Jaques-Dalcroze’a. Bazuje on w dużym stopniu na ćwiczeniach, zabawach i tańcach z zakresu pedagogiki zabawy oraz szeroko rozumianej arteterapii. Zajęcia te są doskonałym sposobem na obserwowanie i rozwijanie potencjału dziecka. Podczas ich trwania dziecko może się otworzyć, gdyż forma tych zajęć daje mu znacznie więcej swobody niż zajęcia w przedszkolu czy typowa lekcja w szkole. Realizuje na nich nie tylko zamierzenia nauczyciela, ale też aktywnie uczestniczy w procesie tworzenia. Zajęcia takie mogą być też rodzajem terapii, szczególnie dla dzieci z pewnymi zahamowaniami społecznymi czy osobowymi.

Korzystając ze swojego wieloletniego doświadczenia, nabytego podczas pracy w przedszkolach, szkołach ogólnokształcących i muzycznych, a przez ostatnie lata prowadząc wokalno-taneczne grupy dziecięce w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy, postanowiłam stworzyć, dla prowadzonego przeze mnie zespołu piosenki i ruchu „Timki”, własny program edukacyjny pt.„Śpiewam i tańczę”. Opracowałam go w oparciu o podstawy programowe dla kształcenia zintegrowanego (I etap kształcenia), założenia rytmiki E.Jaques-Dalcroze’a oraz swoje pomysły i koncepcje. Jest on również spójny z misją i wizją MDK oraz programem wychowawczym placówki i z założenia ma rozwijać muzykalność i wrażliwość dziecka, wspomagać jego wszechstronny i harmonijny rozwój oraz ukierunkować je do przyszłych działań artystycznych. Ma pozwolić również zauważyć szczególne zainteresowania dziecka i zachęcić je w przyszłości do wyboru takiej pracowni w MDK i rodzaju zajęć, które najbardziej mu odpowiadają  – śpiew, taniec, gra na instrumentach, malowanie itp.

  Oprócz rozwijania zdolności dzieci, na zajęciach przygotowywane są także prezentacje związane z kalendarzem imprez placówki i potrzebami pracowni. Praca, którą wykonują dzieci i nauczyciel, odnosząc niejednokrotnie sukcesy, jest doceniana przez widzów, dając satysfakcję wykonawcom i będąc swoistą oceną ich pracy.

Starsze dzieci i młodzież mają możliwość rozwijania swoich zdolności muzycznych zarówno w dziedzinie wokalistyki, jak i gry na instrumentach. „Bartkowe Studio Piosenki dla Dzieci i Młodzieży” to możliwość kształcenia głosu i  umiejętności prezentacji estradowych zarówno dla solistów, jak i osób lubiących wspólne śpiewanie – działają tu zespoły: „Wirusy” dla młodszych i „Bez nazwy” dla starszej młodzieży.

Wszyscy chcący nauczyć się grać na instrumentach klawiszowych mogą uczęszczać na zajęcia grupy keyboardowej „Klawiatura”, gdzie poznają tajniki gry na tym instrumencie, a chętni mają możliwość  publicznych prezentacji na różnych imprezach i konkursach. Istnieje też możliwość nauki gry na flecie prostym i gitarze oraz wspólne muzykowanie w zespole muzyki dawnej „Totus Musicus”.

PLAN ZAJĘĆ
NazwaNauczycielPoniedziałekWtorekŚrodaCzwartekPiątekSobota
MuzycznaAgnieszka BanachZespół P. i R. ''TIMKI''
16:00-16:45
Koło keyboardowe KLAWIATURA I
17:00-18:30
Studio Piosenki dla Dzieci i Młodzieży
(grupa młodsza)
16:00-17:30
Zespół Muzyki Dawnej ''TOTUS MUSICUS''
17:40-19:10
Koło keyboardowe KLAWIATURA II
15:00-15:45
Zespół P. i R. ''TIMKI''
16:00-16:45
Koło keyboardowe KLAWIATURA II
17:00-19:15
Studio Piosenki dla Dzieci i Młodzieży
(grupa starsza)
16:00-17:30
Zespól Muzyki Dawnej ''TOTUS MUSICUS''
17:40-19:10
Koło keyboardowe KLAWIATURA I
16:00-17:30
-

AKTUALNOŚCI Z PRACOWNI

 13,791 total views,  1 views today

Skip to content