Skip to content
XIV Szachowe Mistrzostwa Świdnicy 006

Zapraszamy na XIV Szachowe Mistrzostwa Świdnicy, które odbędą się 14 stycznia 2024 roku!

14 stycznia odbyły się XIV Szachowe Mistrzostwa Świdnicy. Wzięło w nich udział 74 zawodników, którzy rywalizowali w trzech grupach turniejowych. Tradycyjnie w Grupie A grali seniorzy i juniorzy starsi. Grupę B tworzyli juniorzy do 13 lat, a Grupę C juniorzy do 9 lat. Grano tempem 10 minut + 5 sekund na zawodnika na dystansie ośmiu (Grupa C) lub dziewięciu rund (Grupy A i B).

W Grupie A w klasyfikacji generalnej i wśród seniorów zwyciężył Jarosław Rogowski przed Wojciechem Kowalczukiem i Michałem Turkiem (wszyscy reprezentują KSz GAMBIT MDK Świdnica). Wśród kobiet zwyciężyła Anna-Maria Michalska (GLKS Goniec Żarów) przed Aleksandrą Przychocką (KSz GAMBIT MDK Świdnica). Wśród juniorów do 19 lat najlepszy był Kornel Garwacki (UMKS Na Pięterku Poznań). Drugie miejsce zajął Oskar Perek, a trzecie Eryk Stokłosa (obydwaj KSz GAMBIT MDK Świdnica). Wśród juniorów do 15 lat zwyciężył Maksymilian Janeczek (KS Górnik Polkowice) przed Samuelem Jackiem i Igorem Śliwowskim (KSz GAMBIT MDK Świdnica).

Turniej Grupy B zdominowały dziewczęta! W klasyfikacji generalnej i wśród dziewcząt do 13 lat zwyciężyła Karolina Chrzanowska (KSz Miedź Legnica). Drugi był Fryderyk Miedziński (KSz GAMBIT MDK Świdnica), który był jednocześnie najlepszy wśród chłopców do 13 lat. Ale kolejne miejsca za nim zajęły Emilia Ćwirko i Julia Klima (obydwie KSz GAMBIT MDK Świdnica), które uzupełniły podium w klasyfikacji do 13 lat. Piąte miejsce w „generalce” zajęła Barbara Cnota (GLKS Goniec Żarów) – zwyciężczyni klasyfikacji do 11 lat. Wśród chłopców do 13 lat drugie miejsce zajął Kacper Synowski (KSz GAMBIT MDK Świdnica), a trzecie Szymon Szulikowski (KSz MIKAMA Świdnica). Wśród dziewcząt do 11 lat drugie miejsce zajęła Milena Lewandowska (GLKS Goniec Żarów), a trzecie Oliwia Szczeblowska (KSz GAMBIT MDK Świdnica). Wśród chłopców do 11 lat zwyciężył Mateusz Marchlewicz (GLKS Goniec Żarów). Drugi był Marcel Bobkiewicz-Perez (Świdnica), a trzeci Marcin Karaś (KSz GAMBIT MDK Świdnica).

W turnieju Grupy C wszystkie miejsca na podium zajęli szachiści GAMBITU MDK. W klasyfikacji generalnej i jednocześnie wśród chłopców do 9 lat zwyciężył Jakub Banasiak przed Kamilem Walczakiem i Marcelem Palcatem. Wśród dziewcząt do 9 lat zwyciężyła Maja Mazur przed Emilią Cieślą i Natalią Rodziewicz. Wśród chłopców do 7 lat zwyciężył Kacper Drabik. Drugi był Bartosz Rodziewicz, a trzeci Antoni Rudnik.

Uczestnicy turnieju otrzymali nagrody i dyplomy z rąk Zbigniewa Curyla – dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy. W sprawnej organizacji turnieju pomogli Leszek Matus z Działu Imprez MDK oraz Marcin Kruk i Marek Śliwowski ze Stowarzyszenia GAMBIT MDK Świdnica. Sędzią głównym turnieju był IA Rafał Siwik. Pomagał mu Wiktor Chołody. Koordynatorem i fotografem imprezy był Marcin Korzekwa.