VIII Szachowe Mistrzostwa Świdnicy, 13.01.2018

Na starcie VIII Szachowych Mistrzostw Świdnicy stanęły 52 osoby. Turniej rozegrano w trzech grupach obejmujących pięć kategorii wiekowych: Grupa A (seniorzy i juniorzy starsi), Grupa B (juniorzy do 14 lat) oraz Grupa C (juniorzy do 8 oraz do 10 lat). Grano na dystansie 5 lub 6 rund tempem 15 minut + 15 sekund na zawodnika.

Sensacyjnym zwycięzcą klasyfikacji generalnej Grupy A okazał się niespełna 11-letni Oskar Perek, który w ostatniej rundzie pokonał najstarszego uczestnika turnieju i nowego mistrza Świdnicy seniorów – Jana Woźnego. Oskar, podobnie jak 12-letni Ernest Sojski, postanowił utrudnić sobie zadanie i zagrać w starszej grupie wiekowej (do 18 lat). Oskar zwyciężył w tej grupie z wynikiem 4 pkt. z 5. Ernest Sojski zajął drugie miejsce. Trzeci był Michał Turek, który w ostatniej rundzie przegrał z czwartym Hubertem Trzosem. Zwycięstwo Michała w ostatniej rundzie dałoby mu drugie miejsce w klasyfikacji generalnej przed wszystkimi seniorami! Świadczy to o niesamowicie wyrównanej rywalizacji. Wśród seniorów zwyciężył Jan Woźny przed Czesławem Stecem oraz Januszem Kilańskim.

W grupie do 14 lat jedyną juniorką była Wiktoria Kwiatkowska, która, mając pewne pierwsze miejsce w swojej kategorii, nie spoczęła na laurach i fantastycznie rywalizowała z chłopcami, osiągając drugie miejsce w klasyfikacji generalnej w swojej grupie. Komplet punktów zdobył Maciej Kaczmarzyk. Drugi wśród chłopców był Dawid Goppold, a trzeci Grzegorz Janiak.

Wśród dziewcząt do 10 lat trzy szachistki uzyskały 4 pkt. z 6, ale najlepszą punktację pomocniczą uzyskała Liliana Jarząbek i została nową mistrzynią miasta. Drugie miejsce zajęła Roksana Zapolska, a trzecie Iga Kruk. O pierwszym miejscu wśród chłopców do 10 lat zadecydował pojedynek w ostatniej rundzie między Piotrem Tomczakiem a Hubertem Jaworskim. Hubertowi to triumfu w całym turnieju wystarczał remis, ale tym razem lepszym okazał się Piotr i to on został nowym mistrzem Świdnicy. Trzecie miejsce w tej grupie zajął Michał Mielnik.

Mistrzynią Świdnicy do 8 lat została Bianka Maciszewska, a mistrzem Paweł Kozłowski. Drugie miejsce zajął Mateusz Kokoszko, a trzecie Mikołaj Kula.

W turnieju IV kategorię zdobyli: Mateusz Kokoszko, Michał Mielnik oraz Hania Łeńska. V kategorię szachową zdobyli natomiast: Filip Kurzawa, Mikołaj Kula, Juliusz Kajrowicz, Aleksander Jezierski, Tymoteusz Krawczyk, Dawid Majewski, Bianka Maciszewska i Weronika Woźny.

Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy. Juniorzy otrzymali również medale i nagrody ufundowane przez Urząd Miejski w Świdnicy. Najlepsi seniorzy i juniorzy starsi otrzymali karty prezentowe ufundowane przez Stowarzyszenie Klub Szachowy GAMBIT MDK Świdnica.

Głównym organizatorem turnieju był Młodzieżowy Dom Kultury. Sędziowali Marcin Korzekwa oraz Wojciech Kowalczuk.