VIII Szachowe Mistrzostwa Świdnicy, 13.01.2018

Na starcie VIII Szachowych Mistrzostw Świdnicy stanęły 52 osoby. Turniej rozegrano w trzech grupach obejmujących pięć kategorii wiekowych: Grupa A (seniorzy i juniorzy starsi), Grupa B (juniorzy do 14 lat) oraz Grupa C (juniorzy do 8 oraz do 10 lat). Grano na dystansie 5 lub 6 rund tempem 15 minut + 15 sekund na zawodnika.

Sensacyjnym zwycięzcą klasyfikacji generalnej Grupy A okazał się niespełna 11-letni Oskar Perek, który w ostatniej rundzie pokonał najstarszego uczestnika turnieju i nowego mistrza Świdnicy seniorów – Jana Woźnego. Oskar, podobnie jak 12-letni Ernest Sojski, postanowił utrudnić sobie zadanie i zagrać w starszej grupie wiekowej (do 18 lat). Oskar zwyciężył w tej grupie z wynikiem 4 pkt. z 5. Ernest Sojski zajął drugie miejsce. Trzeci był Michał Turek, który w ostatniej rundzie przegrał z czwartym Hubertem Trzosem. Zwycięstwo Michała w ostatniej rundzie dałoby mu drugie miejsce w klasyfikacji generalnej przed wszystkimi seniorami! Świadczy to o niesamowicie wyrównanej rywalizacji. Wśród seniorów zwyciężył Jan Woźny przed Czesławem Stecem oraz Januszem Kilańskim.

W grupie do 14 lat jedyną juniorką była Wiktoria Kwiatkowska, która, mając pewne pierwsze miejsce w swojej kategorii, nie spoczęła na laurach i fantastycznie rywalizowała z chłopcami, osiągając drugie miejsce w klasyfikacji generalnej w swojej grupie. Komplet punktów zdobył Maciej Kaczmarzyk. Drugi wśród chłopców był Dawid Goppold, a trzeci Grzegorz Janiak.

Wśród dziewcząt do 10 lat trzy szachistki uzyskały 4 pkt. z 6, ale najlepszą punktację pomocniczą uzyskała Liliana Jarząbek i została nową mistrzynią miasta. Drugie miejsce zajęła Roksana Zapolska, a trzecie Iga Kruk. O pierwszym miejscu wśród chłopców do 10 lat zadecydował pojedynek w ostatniej rundzie między Piotrem Tomczakiem a Hubertem Jaworskim. Hubertowi to triumfu w całym turnieju wystarczał remis, ale tym razem lepszym okazał się Piotr i to on został nowym mistrzem Świdnicy. Trzecie miejsce w tej grupie zajął Michał Mielnik.

Mistrzynią Świdnicy do 8 lat została Bianka Maciszewska, a mistrzem Paweł Kozłowski. Drugie miejsce zajął Mateusz Kokoszko, a trzecie Mikołaj Kula.

W turnieju IV kategorię zdobyli: Mateusz Kokoszko, Michał Mielnik oraz Hania Łeńska. V kategorię szachową zdobyli natomiast: Filip Kurzawa, Mikołaj Kula, Juliusz Kajrowicz, Aleksander Jezierski, Tymoteusz Krawczyk, Dawid Majewski, Bianka Maciszewska i Weronika Woźny.

Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy. Juniorzy otrzymali również medale i nagrody ufundowane przez Urząd Miejski w Świdnicy. Najlepsi seniorzy i juniorzy starsi otrzymali karty prezentowe ufundowane przez Stowarzyszenie Klub Szachowy GAMBIT MDK Świdnica.

Głównym organizatorem turnieju był Młodzieżowy Dom Kultury. Sędziowali Marcin Korzekwa oraz Wojciech Kowalczuk.

Galeria zdjęć na Flickerze
Loading