ZOSTAŃ W DOMU I GRAJ W SZACHY! (8), Historia szachów (1)

Szachy są niezwykle starą grą. Jej początki sięgają wczesnego średniowiecza. Najprawdopodobniej powstała w Indiach, a około 570 r. po Chrystusie znana była na dworze perskim, a więc ma ponad 1450 lat! 

Około 550 lat temu udoskonalono zasady gry. Goniec i hetman stały się na wzór wieży bierkami poruszającymi się o dowolną ilość pól. Pionek zyskał możliwość poruszania się o dwa pola w swoim pierwszym ruchu. W związku z tym pojawiło się też bicie w przelocie. Pojawiła się również roszada.

W XVI wieku pojawiło się kilku miłośników i jednocześnie pierwszych mistrzów gry, którzy przyczynili się do popularyzacji szachów. Byli to m. in. portugalski aptekarz Pedro Damiano (1480-1544) oraz hiszpański ksiądz Ruy Lopez (1530-1580) – autor książki Księga o odkryciach i sztuce gry w szachy z 1561 r.

Intensywny rozwój szachów jako dyscypliny sportu przypadł na pierwszą połowę XIX w. Od tego czasu zaczęto organizować mecze i turnieje o charakterze międzynarodowym. Coraz mocniej pojawiało się dążenie do organizacji meczu, który wyłoni pierwszego oficjalnego mistrza świata. Mecz ten odbył się w 1886 r.

Poniżej film, który przybliży nazwiska i poziom gry najsilniejszych szachistów ostatnich dwustu lat.

Loading