ZOSTAŃ W DOMU I GRAJ W SZACHY! (67), PRZEPISY GRY W SZACHY (8)

SĘDZIA SZACHOWY

 

Sędzia szachowy (jak każdy sędzia innej dyscypliny sportowej) powinien dopilnować przestrzegania przepisów, w tym wypadku: gry w szachy.

Szczególnie dotyczy to:

– zapewnienia przestrzeganie zasad uczciwej gry (fair play)

– dbania o sprawne i jak najlepsze przeprowadzenie zawodów

– dopilnowania, by organizator zapewnił dobre warunki gry i by zawodnikom

nie przeszkadzano w trakcie partii,

– nadzorować przebieg zawodów.

Sędziemu nie wolno ingerować w przebieg partii.

Sędzia powinien powstrzymać się także od informowania zawodnika, że jego przeciwnik zakończył posunięcie lub dźwignia zegara nie została naciśnięta.

Jeżeli ktokolwiek zaobserwuje jakąś nieprawidłowość, to ma prawo zgłosić ją jedynie sędziemu. Zawodnicy grający inne partie i widzowie nie powinni rozmawiać na ten temat lub w inny sposób ingerować w przebieg partii.  Sędzia może usunąć z sali rozgrywek osoby zakłócające przebieg zawodów.

Sędzia ma do dyspozycji następujące kary:

  1. Formalne ostrzeżenie,
  2. Zwiększenie przeciwnikowi czasu do namysłu,
  3. Zmniejszenie czasu do namysłu zawodnikowi, który zachował się nagannie,
  4. Zwiększenie wyniku punktowego przeciwnika do maksymalnego rezultatu

możliwego do uzyskania w danej partii,

  1. Zmniejszenie wyniku punktowego w partii niewłaściwie zachowującemu się

zawodnikowi,

  1. Orzeczenie przegranej zawodnika, zachowującego się nagannie (sędzia

decyduje też o wyniku jego przeciwnika),

  1. Nałożenie kary pieniężnej ogłoszonej z wyprzedzeniem,
  2. Usunięcie zawodnika z jednej lub kilku rund,
  3. Usunięcie zawodnika z turnieju.

 

Otrzymałem także zapytanie do opisanej wczoraj sytuacji z obustronnym poddaniem partii: Dlaczego (skoro obaj się poddali) nie wpisano wyniku 0 – 0?

Oficjalna punktacja w szachach: za wygranie partii lub za zwycięstwo walkowerem wygrywający otrzymuje jeden punkt (1), a przegrywający przy szachownicy lub walkowerem zero (0). Zawodnik, który zremisuje partię otrzymuje pół punktu (1/2).

Łączny wynik obu zawodników w każdej partii nie może przekroczyć maksymalnego wyniku dla partii. Wyniki każdego z zawodników muszą odpowiadać wymienionej punktacji. Przykładowo wynik ¾ – ¼ jest niedozwolony.

Analogiczna sytuacja jest w takim przypadku: białym (na posunięciu) skończył się czas, przeciwnik nie zareklamował i biały w tym jednym (ostatnim) ruchu zamatował króla przeciwnika. Ponieważ mat kończy partię szachową wygrywa biały (pomimo przekroczenia czasu do namysłu).

Punktacja szachowa w każdej prawidłowo rozegranej partii powinna sumować się do jedności

(1 – 0, 0,5 – 0,5, 0 – 1) natomiast inne możliwe wyniki, np. 0 – 0,5 lub 0 – 0 są wynikiem niesportowego zachowania jednej ze stron lub obu grających (sędzia usunął zawodnika podczas granej partii: wynik 0 – 0,5, jeśli sędzia usunął obu grających jedną partię: wynik 0 – 0.  Wyniki te mogą być liczone do rankingu, jeśli obaj szachiści wykonali choćby po jednym ruchu). Jeśli przy szachownicy brak obu zawodników – nie stawienie się do gry (np. w meczu drużynowym mimo ich absencji zawodnicy wpisani do protokołu meczowego) wtedy wpisuje się obustronny walkower, oznaczany „-” : „-”. Taki wynik nie jest brany do klasyfikacji rankingowej.

 

                                                              Opracował:  Wojciech Kowalczuk

Loading