ZOSTAŃ W DOMU I GRAJ W SZACHY! (283), REKORDY SZACHOWE

REKORDY  SZACHOWE

Ocena siły gry szachisty jest zadaniem dość trudnym, ponieważ nie istnieją metody nierelatywnej oceny wartości poszczególnych posunięć w partii szachów. Można jedynie porównać poziom gry dwóch szachistów, biorąc pod uwagę wynik partii pomiędzy nimi.

Profesor Arpad Elo (USA) opracował system obliczania rankingu szachowego opartego na zasadach statystycznych, który z drobnymi zmianami przyjęła w 1970 r. Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE) jako system rankingowy FIDE.

Pierwszym liderem tej listy był amerykański szachista Robert Fischer (były mistrz świata 1972–1975, pierwszy zawodnik, który osiągnął pozycję 2700+, w 1972 r. jego ranking wynosił 2785 ).

Najwyższy ranking w historii osiągnął aktualny norweski mistrz świata Magnus Carlsen, który na 01.05.2014 r. osiągnął ranking – 2882.

Wśród kobiet najwyższy ranking osiągnęła Judit Polgar (Węgry) – 2735 na 01.07.2005 r., natomiast w Polsce najwyższy ranking w historii należy do Moniki Soćko (2505 – na 01.04.2008)

„Rekord Polski” pod względem rankingu FIDE należy do Jana Krzysztofa Dudy, który na 01.12.2019 r. posiadał ranking 2758 (obecnie  2729 – 22 miejsce na świecie).

Pierwszym szachistą, który przekroczył ranking 2800 był Garii Kasparow.

Najmłodszym arcymistrzem szachowym został pochodzacy z Ukrainy Siergiej Kariakin (Rosja), który uzyskał ten tytuł w wieku 12 lat i 7 miesięcy. Minimalnie później tutuł arcymistrza zdobył Dommaraju Gukesh (Indie) który miał wtedy 12 lat, 7 miesięcy i 17 dni.

Najmłodszą arcymistrzynią szachową jest Hou Yifan (Chiny), która wypełniła normy arcymistrzowskie, gdy miała 14 lat sześć miesięcy i dwa dni (późniejsza mistrzyni świata kobiet

w szachach).

W Polsce najmłodszym arcymistrzem został Dariusz Świercz, który był posiadaczem tego tytułu

w wieku: 14 lat, 7 miesięcy i 29 dni.

Innym „cudownym dzieckiem szachów” jest Rameshbabu Praggnanandhaa z Indii, który wygrał Mistrzostwa Świata Juniorów w Szachach U-8 w 2013 roku, zdobywając tytuł mistrza FIDE w wieku 7 lat. W 2016 roku Praggnanandhaa został najmłodszym międzynarodowym mistrzem w historii w wieku 10 lat, 10 miesięcy i 19 dni.

REKORDY SZACHOWE W KSIĘDZE REKORDÓW GUINESSA

Największe bierki szachowe.

 W miejscowości St. Louis w stanie Missouri, lokalny klub szachowy pobił rekord Guinessa przygotowując największą na świecie figurę króla. Rekordowa bierka mierzy 4,5 metra wysokości i 1,8 metra szerokości przy podstawie. Tym samym jest aż o około 45 razy większa od figur i pionów znajdujących się w standardowym zestawie.

Poprzedni rekord Guinessa w tej samej kategorii ustanowiono w 2003 roku w Szwecji, kiedy to Mats Allanson wykonał króla mierzącego 4 metry wysokości i 1,4 metra szerokości przy podstawie.

Z kolei największym na świecie zestawem szachów wraz z największą planszą może poszczycić się Kanada, a dokładniej klub w mieście Medicine Hat.

Po rozłożeniu, każdy bok pudełka na którym ustawia się bierki ma długość 5,89 m. Oczywiście same piony i figury również są olbrzymie, tak aby nie zginęły na ogromnych polach planszy.

Najdłuższy mecz korespondencyjny

 Najdłuższy szachowy mecz korespondencyjny rozpoczęto w 1946 roku, grali ze sobą dwaj zawodnicy z Republika Południowej Afryki Reinhart Straszacker i Hendrik Roelof van Huyssteen. Mecz liczył 112 partii a skończyła go śmierć Straszacker’a w 1999 roku. Trwał on więc nieprzerwanie 53 lata, jego wynik był remisowy.

 Największa symultana

Największa liczbę partii symultanicznych rozegrano w Indiach w grudniu 2010 roku, 1024 mistrzów szachowych stanęło do jednoczesnego boju w symultanach z 20480 szachistami. Wśród nich byli celebryci, ministrowie i politycy. Najliczniejszą jednak liczbę stanowili uczniowie szkół których było 11 tysięcy.
Największą liczbę partii w pojedynczej symultanie czyli w grze jednoczesnej rozegrał irański arcymistrz Ehsan Ghaem Maghami, w lutym 2011 roku w Teheranie stoczył 604 pojedynków z których 580 wygrał, 16 zremisował i 8 przegrał.

Jednym z wymogów próby bicia szachowego rekordu Guinnessa jest wygranie co najmniej 80%

z rozgrywanych gier.

Najwięcej autografów

Największą liczbę autografów na książkach w czasie jednej sesji złożył były Mistrz Świata Anatolij Karpow w czasie festiwalu szachowego w Meksyku w 2006 roku. Książkę pt. ”Droga, której bym sobie życzył” , podpisał 1951 razy.

Gra na „ślepo”

Timur Gareev- uzbecki szachista, arcymistrz, reprezentant Stanów Zjednoczonych, jest rekordzistą świata w grze na ślepo! 3- 4 grudnia 2016 r. Timur rozegrał 48 partii symultanicznie. Przeciwko 43 przeciwnikom na miejscu i pięciu online, odniósł 35 zwycięstw, siedem remisów i sześć przegranych.

Warunki, które musiał spełnić Gareev:

– Osiągnął wynik 80 procent (38,5 / 48 to 80,2 procent).

– Wszystkie mecze zaczęły się w tym samym czasie.

– Jego przeciwnicy mieli przyzwoitą siłę (do 2200, średnia rankingów wynosiła około 1700).

4 grudnia 1960 roku w San Francisco w Kalifornii George Koltanowski rozegrał 56 kolejnych meczów z zawiązanymi oczami, mając zaledwie 10 sekund na ruch. Wygrał pięćdziesiąt i zremisował sześć gier. Koltanowski nadal jest rekordzistą w Księdze Rekordów Guinnessa .

Polskim akcentem jest:

Najdłuższy maraton szachowy

Jacek Gajewski i Wojciech Waruga, którzy 17 grudnia 2017 roku oficjalnie pobili rekord Guinnessa na najdłuższy maraton szachowy, który od tej pory wynosi: 50 godzin, 1 minuta i 7 sekund.

Warto również dodać, że ich rozgrywka odbywała się w trybie partii błyskawicznych, których czas na ruch w całej grze dla każdego zawodnika wynosił 3 minuty. Maraton zakończył się zwycięstwem Jacka Gajewskiego (259,5) nad Wojciechem Warugą (254,5).

Aby rekord Guinnessa mógł zostać oficjalnie uznany najdłuższy maraton gry w szachy musiał trwać ponad 48 godzin, ponieważ tyle wynosił dotychczasowy rekord ustanowiony w Holandii przez Boba Jansena i Nielsa Ondersteijna. Wśród wytycznych znalazły się także zapisy o tym, że cała próba musi być starannie udokumentowana, a gracze mogą zrobić maksymalnie 5 minut przerwy na każdą godzinę gry.

Nie trzeba mieć wielkich tytułów by zostać rekordzistą Guinessa. W chwili bicia rekordu Jacek Gajewski posiadał II kategorię szachową, zaś Wojciech Waruga – I kategorię.

Opracował: Wojciech Kowalczuk

Loading