ZOSTAŃ W DOMU I GRAJ W SZACHY! (26), PLAN NA 25.03.2020

Dzień dobry!

Dziś od 12:00 rozgrywana będzie siódma runda Turnieju Pretendentów, w którym ośmiu czołowych szachistów świata walczy o prawo gry w meczu o mistrzostwo świata. Relacja poniżej!
W związku z zagrożeniem epidemicznym na świecie pojawiały się głosy, że Turniej Pretendentów nie powinien się rozpocząć, ale być przeniesiony na inny termin. W turnieju nie chciał wziąć udziału Azer Teimour Radjabov. Na jego miejsce zaproszono więc pierwszego na liście rezerwowych: Maxima Vachier-Lagrave. Wczoraj na amerykańskiej stronie ESPN pojawił się artykuł z wypowiedzią rosyjskiego arcymistrza Alexandra Grischuka – jednego z ośmiu uczestników turnieju, który wyznał, że „nie chce tu być” i ma nadzieję, że turniej zostanie przerwany i przełożony na później. Link do artykułu znajduje się na dole strony. Sytuacje, gdy jakiekolwiek czynniki zewnętrzne wpływały na zawody szachowe, były rzadkie. Najsłynniejszym chyba przypadkiem było przerwanie i anulowanie meczu o mistrzostwo świata w 1984 r. Grischuk zauważa, że „to nie przypadek, że wszystko inne zostało odwołane. Turniej Pretendentów jest jedynym większym wydarzeniem sportowym na świecie i myślę, że powinien być zatrzymany i przeniesiony na później”.

W ciągu dnia pojawi się lekcja o rentgenie w szachach oraz kolejna odsłona logicznych zmagań przygotowana przez p. Wojciecha Kowalczuka.
Na godzinę 17:00 tradycyjnie zapraszamy na turniej GAMBITU MDK na Lichessie (link poniżej).

 

Loading