Zespół Muzyki Dawnej „Totus Musicus” z MDK w Świdnicy laureatem XXV Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej w Krzeszowie!

Zespół Muzyki Dawnej „Totus Musicus” w składzie: Laura Fitrzyk, Ewa Fitrzyk, Weronika Mongiało, Wiktoria Kulaszewska, Karolina Koch i Julia Kozów z pracowni muzycznej dz. II MDK  wraz z opiekunem Agnieszką Banach uczestniczył w dniach 11-12 maja 2018 r. w wojewódzkiej imprezie: 25 Festiwalu Piosenki  Religijnej i Patriotycznej organizowanym przez Sanktuarium w Krzeszowie. Tegoroczna, jubileuszowa edycja, odbywała się pod hasłem „Bóg-Honor-Ojczyzna” , a w  roku 100-lecia odzyskania niepodległości Patronat Narodowy nad  Festiwalem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Zespół „Totus Musicus”, reprezentując MDK w Świdnicy,  zdobył II miejsce i nagrodę w kategorii zespołów młodzieżowych. W konkursie brało udział prawie 40 prezentacji – były to zespoły i soliści.  Nasz zespół urzekł jury i publiczność nie tylko bardzo dobrym wykonaniem przygotowanych utworów, ale również  oryginalnością  brzmienia oraz pięknymi instrumentami i strojami.

Oprócz zmagań festiwalowych dziewczęta wraz z opiekunem uczestniczyły w warsztatach wokalnych z emisji głosu, prowadzonych przez panią Aleksandrę Sozańską – uznaną wokalistkę, pedagoga  i logopedę. Był też czas na zwiedzanie – Sanktuarium w Krzeszowie to przecież „perła” polskiego baroku. Bazylika Mniejsza pw. Wniębowzięcia NMP jest największą barokową świątynią Śląska , a Kościół bracki pw. Świętego Józefa , wzorowany architektonicznie na kaplicy Sykstyńskiej, pełen jest fresków słynnego śląskiego malarza Michała (Michaela) Willmanna. Mieliśmy też okazję obejrzeć  mauzoleum Piastów Śląskich, w którym znajdują się grobowce lokalnych władców, m.in. Bolka II  Małego , księcia świdnicko-jaworskiego. Jak widać wyjazd ten to nie tylko radość muzykowania zakończona sukcesem, ale również poznawanie ciekawych miejsc naszego regionu i interesująca lekcja historii.

Jeszcze raz ogromne gratulacje dla zespołu „Totus Musicus” i serdeczne podziękowania dla Komitetu Rodzicielskiego działającego przy MDK za sfinansowanie kosztów transportu naszego wyjazdu  na festiwal do Krzeszowa.

opracowała: Agnieszka Banach

Loading