XLVIII FINAŁ CENTYRALNY OMTTK – ŚWIDNICA 2023

dzień IV:

Dzień IV:

Po emocjach turniejowych, dzisiejszy dzień zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. Wyjazd na wycieczki w dwóch grupach, które pokonują tą samą trasę lecz w odwrotnym kierunku. O godz. 07:45 –  zbiórka uczestników wraz z opiekunami i przejazd do Sztolni Walimskich Kompleksu „Włodarz” .Niewątpliwą atrakcją, poza lekcją historii było przepłynięcie zalanej części obiektu łódkami. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Zamku Książ. Uczestnicy przespacerowali się przez park, zaliczając punkt widokowy z wspaniałą panoramą na Przełom Pełcznicy z zamkiem w tle. Zamek zwiedzono praktycznie od poddasza, przez sale reprezentacyjne, gabinety prywatne, sale wystawiennicze kończąc na podziemiach i tarasach kwiatowych. Był czas na lody i zakup pamiątek. Obie grupy zjadły obiad w „Oślej Bramie” – restauracji zamkowej o ciekawych wnętrzach. Piękny widok stanowiły stada koni pasących się na wybiegach. Z kolei przejazd do Jaworzynie Śląskiej i zwiedzanie  Muzeum Kolejnictwa i Przemysłu na Śląsku dostarczył innych, równie ciekawych atrakcji. Skansen Parowozów z ciekawym przewodnikiem zadowolił nawet najwybredniejsze gusta turystyczne. Na godz. 18.00 zaplanowano kolacje we wnętrzach Muzeum Sprzętu Rolniczego w Piotrowicach Świdnickich. Pyszne dania smakowały wybornie w otoczeniu starych, zabytkowych traktorów, maszyn parowych, snopowiązałek itp. Dodatkową atrakcję był spacer nad okoliczny staw, który otacza mury renesansowego dworu obronnego. Pełni wrażeń wrócili Finaliści do Świdnicy.  W godzinach wieczornych odbyła się jeszcze odprawa opiekunów drużyn z Komisją Programową ds. Młodzieży ZG PTTK. Dyskutowano nad przyszłością kolejnych edycji OMTTK. Dyskusji nie przerwały nawet zapadające ciemności .