X RAJD NIEPODLEGŁOŚCI – „SZLAKIEM ZAMKÓW PIASTOWSKICH”

Pełny sukces: Autokar z firmy „Kacper” wywozi 50 osób! Plakat i media zadziałały. Jadą rodzice, jadą dziadkowie i „studenci” Uniwersytetu III Wieku. O 9.00 start rajdu od ruin Zamku w Kłaczynie. Piękna jesienna pogoda. Przechodzimy przez drogę krajową i dalej malowniczymi leśnymi duktami za zielonymi znakami przechodzimy do Świn. Przykry obrazek po drodze. Mija nas transport upolowanych zwierząt przez myśliwych. Smutny widok.

Zamek Świny to pierwotnie gród, następnie zamek obronny, a od początków XVII w. zamek mieszkalny. Zbudowany z brunatno-czerwonego zlepieńca na wzgórzu zamkowym zbudowanym z porfiru kwarcowego. Wymieniono go raz pierwszy w kronice Kosmasa w 1108 r. pod nazwą Zvini in Polonia.Jest najstarszym prywatnym zamkiem na terenie obecnej Polski. Przez wieki niszczony przez wojny, huragany i trawiony przez pożary. Do dziś zachował się w ścianie wieży mieszkalno – obronnej gotycki portal wejściowy. Dziś oglądać można ruiny od północnego zachodu dobudowanego prostokątnego pałacu. Kompleks otoczono obwarowaniami przystosowanymi do użycia broni palnej, mur obronny oraz basteje i mały bastion. Wjazd chronił most zwodzony. Od 1991 r. zamek jest ponownie własnością prywatną. 5 lipca 2008 uroczyście świętowano 900-lecie istnienia zamku i wsi Świny. Udało się skontaktować z człowiekiem dysponującym kluczami od bramy wejściowej i mogliśmy obejrzeć zamek od środka. Na „podzamczu” zapłonęło ognisko i upiekliśmy kiełbaski. Dalej droga przez skałki do Bolkowa. Łagodnie przez miasto spacerujemy na Wzgórze zamkowe. Z drugiej strony teren opada urwiskiem do Nysy Szalonej. Dystans niewielki, więc był czas na zwiedzenie kolejnego zamku.

Zamek wzniesiono z miejscowego kamienia. Szybko udaliśmy się do najbardziej charakterystycznego elementu zamku, jakim jest wieża z dziobem. W dolnej części wieży znajduje się dawny loch głodowy. Ten dominujący element założenia obronnego (obecnie wys. wraz z attyką 25 m, średnica 15 m, grubość murów w przyziemiu 4,5 m) o zaostrzonym kształcie tzw. kroplistym, z „dziobem” skierowanym w stronę spodziewanego zagrożenia to wspaniały punkt widokowy na okolicę. Obok stołpu znajdowała się wykuta w skale cysterna na wodę. Kolejny punkt programy to trójkondygnacyjny, renesansowy budynek zwany Domem Kobiet, mury zwieńczono attyką, a ściany zyskały dekorację sgraffitową. Obecnie mieści się tu muzeum. Obejrzeliśmy wystawę zatytułowaną: „Budownictwo Obronne Księstwa Świdnicko-Jaworskiego”. Czas szybko płynie w miłej atmosferze a tu czas wracać, autokar czeka… /Cytaty z Wikipedii/

Loading