Wycieczka nagrodowa pracowni muzycznej „Polifonia” do Pelplina

No i udało się ! Zwycięska drużyna XIV Jesiennego Spaceru Śladami Patrona MDK z pracowni muzycznej „Polifonia” w końcu pojechała na zasłużoną wycieczkę. Trochę to trwało, żeby zgrać wszystkie terminy i znaleźć odpowiednie miejsce, ale dzięki temu nagroda była nie byle jaka. Pojechaliśmy w niezwykłe, dalekie miejsce i na niesamowita imprezę. W dniach 15-17 września 2023r. grupa dziewcząt z pracowni muzycznej dz. II MDK: uczestniczyła w XXII Jarmarku Cysterskim w Pelplinie na Pomorzu. Już sama podróż trwająca ponad 7 godzin była przeżyciem, a co dopiero Pelplin i imprezy organizowane tam w ramach Jarmarku Cysterskiego. Zwiedziliśmy niesamowitą Bazylikę katedralną, lokalne muzeum, w którym jako „muzealni detektywi” dokładnie przyjrzeliśmy się cennym eksponatom i zdobyliśmy certyfikaty za wytrwałość i skuteczność w poszukiwaniach. Zobaczyliśmy słynną Biblię Gutenberga – jeden z egzemplarzy najstarszej drukowanej księgi świata. Uczestniczyliśmy w warsztatach drukarskich i piśmienniczych „Księga Ksiąg” w klasztornym skryptorium, zyskując miano pelplińskiego skryby, braliśmy udział w barwnej paradzie historycznej traktami Pelplina, oglądaliśmy pojedynek rycerzy o „Damę serca” – atrakcje wymieniać można bez końca, a huk z armat pewnie wszyscy do dziś świetnie pamiętają. Nawet staraliśmy się poszukać śladów naszego patrona, ale najbliższe miejsce, z którym był związany, to oddalony od Pelplina o 50 kilometrów Gdańsk. Tam właśnie, w czasie wojny polsko-bolszewickiej, Mieczysław Kozar-Słobódzki był szefem departamentu wojskowego komisariatu generalnego MSW. Na naszej wycieczce nie zabrakło jednak akcentu patriotycznego i wspomnień o patronie. Wyjazd rozpoczęliśmy od spotkania na posesji MDK pod „Dębem pamięci”, posadzonym dla uhonorowania zamordowanego w 1940r. przez NKWD syna naszego patrona – porucznika Bogusława Słobódzkiego i tragicznych wydarzeń z 17 września 1939roku, a będą w Pelplinie akurat 17 września uczestniczyliśmy w uroczystości upamiętniającej napaść ZSRR na Polskę. Jak widać na tym wyjeździe naprawdę dużo się działo, był czas na refleksję i na zabawę, nie było kiedy się nudzić, atrakcji było co niemiara. Barwne kramy z akcesoriami średniowiecznymi, rękodziełem, wikliną, ceramiką, biżuterią, malarstwem, starociami, stoiska z produktami kuchni regionalnej– wymieniać można bez końca. A mieszkaliśmy w samym sercu Jarmarku, w Collegium Marianum – tuż przy Bazylice katedralnej, więc to wszystko było na przysłowiowe „wyciągnięcie ręki”. Dziewczęta wróciły zmęczone, ale z ogromnym bagażem wrażeń – na pewno będzie co wspominać!

Bardzo dziękujemy Komitetowi Rodzicielskiemu za ufundowanie nam busa – publicznym transportem nie dalibyśmy rady dotrzeć tam tak łatwo i wygodnie. Dziękujemy też Pani Joannie Waksmundzkiej, która była drugim opiekunem na naszej wycieczce. Pani Asia bardzo wspierała nas we wszystkich działaniach i była naszym dodatkowym przewodnikiem, dzieląc się swoją wiedzą o miejscach i zabytkach, które oglądaliśmy. To dzięki niej mamy też pamiątkowe zdjęcia i filmy!

oto kilka z nich…

Wyjazd zaliczony – wycieczka udana – wszyscy zadowoleni! I już myślą o kolejnym Dniu Patrona! Nic tak nie integruje jak wspólne działanie😊 Działajmy!

Kolejny Dzień Patrona już tuż tuż. Zapraszam na wspólny spacer po Świdnicy śladami Mieczysława Kozara-Słobódzkiego – w sobotę 7 października 2023r.

Do zobaczenia!

Agnieszka Banach

Loading