Wycieczka nagrodowa dla pracowni plastycznej, działu II MDK, śladami M. Kozara Słobódzkiego w Warszawie
Bieg patrolowy MDK, w roku 2018 zakończył się dla pracowni plastycznej, działu II wielkim sukcesem. Nagrodowa wycieczka wytyczona została przez zwycięskich uczestników w kierunku Warszawy. Wyznaczając ten szlak, po miejscach przebywania M. Kozara –Słobódzkiego w Warszawie, zaczęliśmy od roku 1919, gdzie Słobódzki służył w Ministerstwie Spraw Wojskowych, w Oddziale II jako szef sekcji informacyjnej Sztabu Głównego WP. Następnie awansował na kierownika wydziału Sekcji Politycznej MSWojsk. W czasie wojny z bolszewikami od kwietnia 1920 r. w stopniu kapitana był szefem Sekcji III-go Oddziału Sztabu, w marcu 1921 mianowany szefem Departamentu Wojskowego Komisariatu Generalnego RP w Gdańsku. Przeniesiony do Komendy Miasta Warszawy awansował do stopnia majora, służy kolejno w Departamencie X (Przemysłu Wojennego) MSWojsk, następnie w Dep. III (Uzbrojenia).
Pracował w Sztabie Głównym. Przebywał zatem w Pałacu Saskim, był świadkiem powstania 2 listopada 1925r Grobu Nieznanego Żołnierza. W 1926 roku uczestniczył czynnie w przewrocie majowym jako żołnierz Komendanta. W okresie międzywojennym otrzymał Krzyż Niepodległości i Złoty Krzyż Zasługi. W roku 1928 przeszedł na emeryturę. Poświęcił się pracy kompozytorskiej i wówczas powstały jego najbardziej znane utwory.
Już w latach dwudziestych M. Słobódzki stał się znany jako autor muzyki do piosenek żołnierskich, śpiewanych także na scenach teatrzyków i kabaretów literackich. Współpracował z warszawskimi kabaretami „Czarny kot” i „Qui pro quo”, przyjaźnił się z J. Tuwimem i wydawcą Bronisławem Rudzkim, był ojcem chrzestnym jego syna Kazimierza.
W Warszawie odnaleźliśmy miejsce kabaretu Sfinks na ul. Marszałkowskiej 116, obecnie znajduje się tam Galeria. Na Nowym Mieście 64 mieścił się kabaret „Miraż” i kawiarnia „Astoria”. Tam Tuwim prosił Słobódzkiego, aby napisał melodie do „Bajek” na dzień następny. I tak Kozar Słobódzki dołączył do mitycznego grona twórców pisujących na kawiarnianych serwetkach. Obecnie również znajduje się tam kawiarnia o nazwie Vincent. W Warszawie Słobódzki mieszkał na ul. Senatorskiej 22, niedaleko Teatru Wielkiego. Budynek jest obecnie remontowany i całkowicie przysłonięty. Na przeciwko znajdował się polski teatrzyk literacko-rewiowy Qui Pro Quo. Budynek jest odrestaurowany, z wmurowaną tablicą pamiątkową. Przez dwanaście lat jego istnienia występowały w nim największe indywidualności polskiego teatru. Qui Pro Quo zgromadziło wokół siebie krąg wiernych widzów, bywanie tam uważane było w najlepszym tonie, a przyjaźń z artystami –oznaką towarzyskiej nobilitacji, przynależności do elity przedwojennej Polski. Na ul. Marszałkowskiej 125 istniał kabaret „Czarny Kot”, obecnie teren zabudowany sklepami. Warszawa kulturalna lat 20 niestety zginęła pod gruzami walk wyzwoleńczych stolicy, a zwłaszcza Powstania Warszawskiego. Zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego. Przybliżony został dzieciom obraz bohaterstwa i patriotyzmu Polaków podczas II wojny światowej, zbrodni państwa niemieckiego i sowieckiego . W obrazie 3 D zobaczyliśmy zasięg zniszczeń wojennych Warszawy, likwidacja dziedzictwa historycznego i kulturalnego lat minionych. Miejsce noclegu w Niepokalanowie wiązało się również z poznaniem sylwetki bohatera narodowego, Maksymiliana M. Kolbego. Tu zwiedziliśmy jego muzeum, poznaliśmy życiorys, a zwłaszcza życie w latach przedwojennych, ofiara i poświęcenie się dla drugiego człowieka w obozie koncentracyjnym. Kolejne miejsce związane z patriotyczną przeszłością naszego narodu to Pałac Prezydencki. Mijaliśmy go w momencie uroczystości wręczeń 24 not identyfikacyjnych rodzinom ofiar reżimu komunistycznego i zbrodni dokonanych przez UPA. Wycieczka do Warszawy przesiąknięta była wiedzą i patriotyzmem z wiązanymi z naszym patronem M. Kozarem Słobódzkim lat międzywojennych oraz dramatem niszczenia naszej państwowości podczas II Wojny Światowej. Wiele treści w ciągu krótkiego czasu pozostawiło nam w duszy wiele przemyśleń i wzruszeń.
Uczestnicy:
Elzbieta Tarnowska
Joanna Waksmundzka
Grzegorz Olatowski
Kacper Tarnowski
Amelia Jaskuła
Hanna Stanejko
Oleksandra Jakusheva
Emilia Waliczko
Magdalena Halicka
Anna Wojno
Hanna Kała
Kamila Kamińska
Julia Tarnowska
[themify_icon icon=”fa-link” ] Galeria zdjęć na Flickerze