WOJCIECH KOWALCZUK WICEMISTRZEM POLSKI NAUCZYCIELI

Nauczyciel szachów w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy – Wojciech Kowalczuk, jednocześnie trener II klasy PZSzach oraz lider III-ligowego Klubu Szachowego GAMBIT MDK Świdnica został Wicemistrzem Polski Nauczycieli w szachach. Tytuł ten zdobył podczas podczas Festiwalu Szachowego „Szachy w Ustroniu Łączą Pokolenia”, który był rozgrywany w dniach 13-22.08.2021 r. W ramach tej imprezy, w której łącznie brało udział ponad 1.200 uczestników,  przeprowadzono wiele turniejów, w tym Branżowe Mistrzostwa Polski (nauczycieli, górników, kolejarzy itp.) oraz nocny blitz (z udziałem zdobywcy pucharu świata J. K. Dudy). Gościem honorowym Festiwalu był trzynasty w historii mistrz świata w szachach – Garri Kasparow.

Mistrzostwa Polski Nauczycieli były rozgrywane na dystansie 7 rund tempem 10 minut na partię. Uczestnikami byli nauczyciele z  siedmiu województw. Zdecydowanym faworytem był Mistrz FIDE Eneasz Wiewióra (Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Tychach) z rankingiem FIDE – 2312, który wygrał wszystkie partie i został Mistrzem Polski. Wojciech Kowalczuk (ranking FIDE – 2003) przegrał tylko ze zwycięzcą, pięć partii wygrał a ostatnią zremisował i z wynikiem 5,5 pkt. zajął drugie miejsce. Warto nadmienić, że w ubiegłym roku Wojciech Kowalczuk w tych mistrzostwach zajął trzecie miejsce.