„Wesołą nowinę wszyscy śpiewajmy”  – międzynarodowe kolędowanie z zespołem Totus Musicus

„Wesołą nowinę wszyscy śpiewajmy” – taki tytuł miał tegoroczny Koncert Kolęd  z zespołem dawnym, który odbył sie 14 grudnia 2018r. w sali teatralnej ŚOK . Ta międzynarodowa impreza organizowana jest przez MDK  od pięciu lat w ramach  Świdnickiej Kolędy,  w tym roku była jednocześnie uroczystym zakończeniem wieloletniego projektu miejskiego „Świdnicki Gryf – Trutnowski Smok”, realizowanego wspólnie z czeskim Trutnovem.

Gospodarzem  koncertu był jak zawsze Zespół Muzyki Dawnej „Totus Musicus”  z MDK w Świdnicy  prowadzony przez p. Agnieszkę Banach. Zespół w składzie: Laura Fitrzyk (flet sopranino i sopranowy, fidel kolanowa), Maja Urbaniak (flet sopranowy, perkusja), Weronika Mongiało ( lutnia, gitara),  Julia Kozów  (harfa), Karolina Koch (flet altowy, śpiew), Wojciech Urbaniak (scheitholt, perkusja)  wystąpił nie tylko samodzielnie, ale również wspólnie z innymi grupami z pracowni muzycznej  dz. II  – zespołami „Timki” i „Wirusy” oraz zaproszonymi gośćmi. W tym roku razem z zespołem Totus Musicus kolędowały w Świdnicy zespoły z Trutnova, Dobroszyc, Wrocławia i Jeleniej Góry.  Zespół muzyki dawnej „Asinus musicus” z Základní Umělecká Śkola w Trutnovie pod kierunkiem p.Martina Lički  zachwycił pięknym brzmieniem wokalnym dawnych pieśni bożonarodzeniowych.  Zespół Muzyki Dawnej „Carmen Alacre” ze Szkoły Podstawowej w Dobroszycach prowadzony przez p.Małgorzatę Szymańską , grając na fletach podłużnych  wprowadził świąteczny nastrój nie tylko dawnymi utworami Bartłomieja Pękiela, ale również ciekawą aranżacją  „Kolędy dla nieobecnych”  Zbigniewa Preisnera. W wykonaniu  Zespołu Skrzypcowego „Suzukowo” z Wrocławia i Dobroszyc pod kierunkiem p.Joanny Jurkiewicz  usłyszeliśmy tradycyjne polskie kolędy  grane na głosy przez mini-orkiestrę skrzypcową. Zespół muzyki dawnej z MDK w Jeleniej Górze prowadzony przez p. Sylwię Raban  zagrał  na fletach prostych dawne kantyczki, w tym jedną z najstarszych polskich kolęd – „Anioł pasterzom mówił”

Różnorodność i bogactwo brzmieniowe prezentowanych utworów zachwyciła publiczność, która żywo reagowała na kolejne prezentacje. Kantyczki i dawne pieśni o narodzeniu Pańskim śpiewane po polsku, czesku, angielsku czy  łacinie, utwory nieznane i kolędy tak bliskie sercu jak „Lulajże Jezuniu” czy „Hej w dzień narodzenia”. To wszystko było udziałem widzów ! I jak co roku  to nie był zwykły koncert kolęd.  A to również za sprawą młodych aktorów z Grupy teatralnej „Cedeen”  pod kierunkiem p. Joanny Chojnowskiej, którzy przybliżyli nam historię Narodzenia Pańskiego, cytując Pismo Święte.  Tradycyjnie już koncert zakończyło wspólne,  wokalno-instrumentalne wykonanie  słynnego „Gaudete, Christus es natus” z XV/XVI w. , pieśni bożonarodzeniowej napisanej właśnie na trzecią niedzielę Adwentu czyli czas tego koncertu. Było to możliwe dzięki porannym warsztatom, podczas których wszystkie zespoły wspólnie pracowały.

            To już piąty   koncert kolędowy , którego gospodarzem był zespół muzyki  dawnej „Totus Musicus” .  Już  historią stało się  kolejne spotkanie z kolędami, muzyką dawnych wieków  i  zespołami  w pięknych średniowiecznych i renesansowych strojach. Niezwykli goście rozjechali się do domów. A my znów mamy co wspominać…

oprac. Agnieszka Banach

[themify_icon icon=”fa-link” ] Galeria zdjęć na Flickerze

 

 

 

 

 

Loading