W tym tygodniu zabawy plastyczne z arteterapii 

według książki “Portrety i maski” w twórczym rozwoju i arteterapii Olgi Handford i Wiesława Karolaka

 

Dziś często żyjemy w pośpiechu, nie mamy czasu zatrzymać się i pomyśleć o sobie. Nie mamy czasu zastanawiać się skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy. Wiele osób ma problemy z własną tożsamością, a przez to nie realizują siebie.

Dzisiejsze zadanie pozwoli wam zastanowić się nad sobą i określić wizję własnej osoby.

Przebieg ćwiczenia

-wizualizacja

Mamy różne drzewa, małe, delikatne, stabilne i solidne, ogromne czyli: brzozy, dęby, świerki, osiki. Zastanów się z jakim drzewem utożsamiasz siebie. Czy jesteś silny jak dąb, czy kruchy i drżący jak osika, czy jesteś jak akacja, która choć piękna, posiada ciernie? Jakim jesteś drzewem? Może to być drzewo iglaste, liściaste, drzewo, które posiada ciernie, kwiaty, owoce. Wybór należy do ciebie. Wyobraź sobie to drzewo, które ma korzeń, pień, gałęzie i gałązki.

-realizacja

Jak już wiesz jakim drzewem jesteś, na kartce naszkicuj to drzewo. Spróbuj porównać siebie, swoją przeszłość z korzeniami drzewa, swoją teraźniejszość z pniem, a przyszłość z koroną. Jaką masz przeszłość czyli korzenie? Jak głęboko sięgają, czy jest ich wiele? Pień twojego drzewa to twoja teraźniejszość. Jest ona stabilna czy nie pewna, chwiejna? Gałęzie twojego drzewa to twoja przyszłość, jest przez ciebie precyzyjnie określona? Czy ją widzisz kolorowo czy czarno. Uzupełnij swoje drzewo szczegółami swoich rozważań. Dodaj komentarze słowne lub stwórz legendę do znaków wizualnych jakie zamieścisz.

 

Refleksja

-doznałam radości i bólu. Ból i radość towarzyszą mi obecnie. Zadaje sobie wiele pytań dotyczących przyszłości. Wiem, że muszę pokonać długą drogę, aby zrealizować swój cel

-marzymy, aby przyszłość była doskonała, pozbawiona trudów, których już doświadczyliśmy. Moja teraźniejszość jest piękniejsza niż przeszłość, a przyszłość będzie cudowna.

 

 

Loading