VIII WOK SWORNEGACIE 2021

VIII Wakacyjny Obóz Koła ToTuToTam – Dzień V:  Rajd Rowerowy. Po pysznym śniadanku ruszamy ze stanicy „Józk” na trasę dzisiejszego rajdu rowerowego. Liczna grupa rozciąga się na trasie ścieżek rowerowych ze Swornegaci do Chicńskiego Młyna. Przy przejeździe przez most na Chocinie uwagę zwraca ruina drewnianego tartaku, z któego pozostała okazała oś. Pomyśleć, że jeszcze niedawno wodę mieliło drewniane koło. W tej miejscowości najno0wsza atrakcja Parku Narodowego Borów Tucholskich: stacja ekologiczna z zagrodami dzikich zwierząt, które okaleczone spędzają tu swoją „emeryturę”. Pani przewodnik – pracownik działu edukacji PNBT ciekawie opowiada podczas przechadzki między klatkami dla ptaków i zagrodami dla zwierząt. Jest i pieczątka dla turystów. Ruszamy w dalszą trasę asfaltową szosą: Chociński  Młyn – Ciecholewy – Leśnictwon Kopernica. Przejazd przez Brdę i od osady Babilon drogami leśnymi i ścieżkami rowerowymi pokonujemy Wolność i Zacisze – osiedla domków w Charzykowach. Piękną ścieżką wzdłuż jeziora dojeżdżamy do miłej kawiarni. Grupa się zbiera i rozkoszuje lodami, kawką, napojami… Czas na wizytę w budynku Dyrekcji Zaborskiego Parku Narodowego. Odbieramy nagrody za Grę Terenową: magnesy, torby, notatniki itp… Czas na dalszą drogę, najpierw szosą do Starego Młyna, potem ścieżką rowerową do Funki i w las. Piękne trasy po Borach i co chwilę atrakcje: Krzyż Napoleoński, Dąb Bartuś, Jeziora Loweliowe.  Nowe kładki dla turystów, którzy chcą 'wejść w głąb bagna czy jeziora. Szklak Strugi Siedmiu Jezior: J. Gacno Małe i Gacno Wielkie, J. Płęsno, J. Nierybno. I tak dojeżdżamy do Rdrzewicza, do znanej nam już kawiarenki. O, jak smakuje napój pod parasolka w otoczeniu zieleni ośrodka. Jeszcze tylko ostatni wysiłek i Swornegacvie witają znajomymi widokami. Całość ok. 55 km. Całkiem, całkiem.