SŁUCHANIE MUZYKI – FLAMENCO

Dzisiaj zajmiemy się flamenco. Co to takiego?
Flamenco – zjawisko kulturowe, związane z folklorem andaluzyjskich Romów, obejmujące muzykę, śpiew, taniec, strój i zachowania. Jego tradycja pochodzi z Andaluzji, i tam do dziś można oglądać jego wykonanie.
Taniec flamenco posiada swe korzenie w dawnych religijnych tańcach orientalnych. W dzisiejszej jego postaci dopatrzyć się można wielu elementów tańca hinduskiego, takich jak ruchy ramion, dłoni i palców, a także używanie nóg jako instrumentu perkusyjnego. Opowiada się tańcem historię i gestom nie przypisuje się konkretnych znaczeń. We flamenco ruchy ciała i gesty wyrażają pewne stany emocjonalne tancerza lub podkreślają znaczenie słów i charakteru melodii, która im towarzyszy.
Jest to taniec wykonywany solo, w duecie, grupowo lub składa się z kolejnych „solówek”, wykonywanych przez poszczególnych tancerzy.
Strój tancerzy – przeważnie czarny, granatowy lub ciemnobrązowy – to obcisłe spodnie, biała koszula, obcisła kamizelka, mała apaszka pod szyją, buty wzorowane na butach do jazdy konnej z wysokimi obcasami i charakterystyczny płaskodenny kapelusz. Kamizelka i kapelusz bywają wykorzystywane jako element choreografii.
Strój tancerek to przede wszystkim szeroka, kolorowa falbaniasta spódnica lub suknia (wykorzystywana w tańcu), falbaniasty gorset i kolorowa chusta, uzupełnieniem czasem bywa wachlarz, grzebień lub kwiat.
Muzyka wykonywana jest przede wszystkim na gitarze (choć zdarzają się przypadki użycia fletu, skrzypiec, wiolonczeli). Rytm wybiją zarówno tańczący jak i śpiewacy przez: uderzenia dłońmi (klaskanie), pstrykanie palcami, uderzenia otwartymi dłońmi o pudła, na których siedzą śpiewacy (tzw. cajón) i za pomocą kastanietów.
Więcej można poczytać w linku.
https://lente-magazyn.com/flamenco-wiecej-niz-taniec/
Przejdźmy do muzyki. Na początek jeden z najbardziej rozpoznawalnych gitarzystów flamenco Paco De Lucia w duecie z AlDi Meolą i „Mediterranean Sundance”


„Entre dos aguas” i ponownie Paco de Lucia


Następnym gitarzaystą , którego chcę przedstawić jest Paco Penia. Posłuchajmy go w utworze Farruca


Teraz zapraszam na fragment spektaklu jakim jest połączenie muzyki i tańca z bardzo ekspresyjnym śpiewem:


Na koniec coś dla gitarzystów.  Wprowadzenie do nauki flamenco

 Miłego słuchania i oglądania a być może owocnej nauki. M.J. 

Loading