SŁUCHANIE MUZYKI – CHOPIN

Chopin gitarzystą nie był. To tak na początek , aby rozwiać wszelkie wątpliwości moich gitarzystów. W takim razie kim był? Dzisiaj odpowiemy sobie na to pytanie i posłuchamy najbardziej znane utwory.
Na początek garść informacji, co wiedzą dzieci na temat Chopina 🙂 :


Taki żarcik. To może doprecyzujmy. Trochę faktów i ciekawostek:


Myślę, że wasza wiedza o naszym najbardziej znanym kompozytorze jest teraz dużo większa. To może teraz chwila z muzyką. Na początek bardzo znany ( głównie z filmu) walc a-moll


Zauważyliście ? Tak w tym wieku można już zagrać utwór Chopina. Nie bierze się to jednak z niczego czy też samego talentu. To są godziny i lata systematycznej pracy przy instrumencie. Dalej. Nie mogłem się powstrzymać, aby nie dać czegoś gitarowego. Ten sam walc w duecie na dwie gitary .


Teraz nokturn …. W wersji skrzypcowej

a tak brzmi w wersji oryginalnej w wykonaniu Janusza Olejniczaka:


To jeszcze na Chopin na gitarze elektrycznej, etiuda c-moll  :

Może sami poszukacie jak to może brzmieć na fortepianie? 🙂 .To tyle. Zapamiętajcie, że Chopin komponował utwory na fortepian a te przedstawione na filmikach inne instrumenty, to są transkrypcje, czyli „przeróbki”. Moim gitarzystom przypominam o poniedziałkowym zadaniu „Jaka to melodia” . Są nutki i grając je możemy rozpoznać tę melodię. Dla śpiewających też jest zadanie we wtorkowym spotkaniu. Piosenka Małe TGD. Zerknijcie na szczegóły.
Jak zwykle czekam na wasze smsy. Przyjemności muzycznych życzę :). M.J. 

Loading