SŁUCHANIE MUZYKI 2

Dzień dobry,
Tydzień temu przybliżałem wam twórczość Jacka Kaczmarskiego a dzisiaj nieco inaczej. Proponuję posłuchanie utworu napisanego ponad trzysta lat temu. Posłuchamy wersji oryginalnej a następnie wykonania artystów grających na innych instrumentach bądź zajmujących się innymi gatunkami muzycznymi.
Zaczniemy od giganta znanego na całym świecie. Johann Sebastian Bach bo o nim mowa. Urodził się 21 marca 1685 w Eisenach, zmarł 28 lipca 1750 w Lipsku wywodził się z rodziny o wielkich tradycjach muzycznych. Powszechnie Bach uchodzi za niedoścignionego mistrza polifonii muzycznej. Przez całe życie zajmował się tą materią, od młodzieńczych preludiów i fug organowych poczynając, poprzez dwa tomy niezwykłych 48 studiów nad formą fugi i preludium w muzyce klawiszowej Das wohltemperierte Clavier, po późne dzieła świadczące o naukowym wręcz podejściu do muzyki: i Kunst der Fuge (Sztuka fugi). Bach był geniuszem, który wciąż fascynuje i inspiruje kolejne generacje twórców.

Dzisiaj posłuchamy Bourree z suity e-moll na lutnię.

Wersja na gitarę klasyczną:

Fortepian (tak , w szkołach muzycznych w tym wieku 🙂

Teraz mocne wejście i wersja na gitarę elektryczną:

To już jeden z moich faworytów Jethro Tull  Ian Anderson. Przy okazji polecam.

a dla tych ,którzy chcieli by spróbować swoich sil i zmierzyć się z tym utworem proponuję poniższą wersję wersję. Oczywiście trzeba mieć instrument klawiszowy. Posiadam też nutki zarówno na fortepian jak i transkrypcję gitarową 😉 . Jeżeli ktoś byłby zainteresowany to proszę o kontakt. M.J.

Loading