„Razem dla Pokoju” z udziałem Zespołu Muzyki Dawnej „Totus Musicus”!

W miniony weekend Zespół muzyki dawnej „Totus Musicus” z pracowni muzycznej „Polifonia” dz. II MDK brał udział w niesamowitym międzynarodowym wydarzeniu „Razem dla Pokoju — instytucje kultury wobec wojny”, które miało miejsce w Kościele Pokoju w Świdnicy 7-8 maja 2022r. Był to bardzo nietypowy koncert. „Razem dla Pokoju” było 24-godzinnym artystycznym czuwaniem w intencji pokoju, które rozpoczęło się o godz. 20.00 w sobotę 7 maja i trwało do 20.00 w niedzielę 8 maja 2022. Występowali tam artyści z Polski i Ukrainy, prezentujący różne style muzyczne, a poszczególne występy były przeplatane odczytaniem refleksji osób z całego świata, które zostały poproszone o podzielenie się swoim doświadczeniem przeżywania wojny.

Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy reprezentował na tym wydarzeniu zespół dawny „Totus Musicus”, którego prezentacja miał miejsce 8 maja o godz. 8.15. Mimo bardzo wczesnej pory, jak na koncertowanie i wolną niedzielę, dziewczęta: Zuzia Gąszowska, Zosia Gołowkin i Ola Szczygieł już o 7.00 stawiły się na próbie, aby przygotować się do porannego koncertu. Przeżycie było ogromne – występ w takim miejscu jak Kościół Pokoju to niecodzienne doświadczenie i niezapomniane wrażenia dla wykonawcy i słuchacza, a tym bardziej w tak szczytnym celu.  Zespół zaprezentował kilka utworów o charakterze religijnym i świeckim z epoki średniowiecza i renesansu. m.in. cantigę „Santa Maria” i znany psalm Mikołaja Gomółki „Nieście chwałę mocarze”. Cieszymy się, że my też mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę na rzecz pokoju w Ukrainie i na świecie.

Dziękuję dziewczęta za piękny koncert!

Agnieszka Banach