„Prymus” – czyli czego nauczyliśmy się na wystawie „Grupa Krakowska 1932-1937”

2 marca 2019 r. młodzież z pracowni plastycznej „Mansarda” i „Agrafka” świdnickiego emdeku uczestniczyła w wycieczce do Pawilonu Czterech Kopuł we Wrocławiu. Była to kolejna lekcja poświęcona sztuce XX wieku, w której braliśmy udział. Po grudniowej, poświęconej twórczości rzeźbiarza Henry Moore’a, tym razem Pani Agata Iżykowska – Uszczyk opowiedziała nam o artystach należących do „Grupy Krakowskiej”. Obejrzeliśmy obrazy, rysunki, prace graficzne i rzeźby młodych studentów krakowskiej akademii z lat trzydziestych XX w.(ponad 300 prac). Wśród nich prace,które stworzyli Maria Jarema, Henryk Wiciński czy Jonasz Stern.
Podczas trzygodzinnych zajęć wykonywaliśmy różne zadania dotyczące wystawy. Na początku należało dopasować zdjęcia artystów do autoportretów i portretów , następnie wypełnialiśmy karty pracy,musieliśmy odnaleźć sześć dzieł na wystawie i je opisać ( na jednym z obrazów był prymus, czyli kuchenka turystyczna do gotowania na paliwach ciekłych). Ostatnie zadanie polegało na wykonaniu projektu-makiety sceny teatralnej, inspirowanego Teatrem Artystów Cricot. Po warsztatach obejrzeliśmy rzeźbę Magdaleny Abakanowicz ustawioną przed Pawilonem. Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze,były okazją do bezpośredniego kontaktu z dziełami sztuki,przyjrzeniu się z bliska warsztatowi artystów. Może zostaniemy prymusami na lekcjach plastyki !
Uczestnicy wycieczki z pracowni „Mansarda” i „Agrafka” pod opieką Joanny Waksmundzkiej i Joanny Walerowicz.

[themify_icon icon="fa-link" ] Galeria zdjęć na Flickerze