“Nie zastąpi Ciebie nikt” -wspomnienie o Janie Pawle II, okres studiów

Karol Wojtyła zakończył naukę w gimnazjum im. Marcina Wadowity 15 maja 1938 roku, otrzymując ocenę celujacą na świadectwie maturalnym.

Życie Karola Wojtyły

Wybrał studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W pierwszym roku studiów przeprowadziła się z ojcem do rodzinnego domu matki przy ul. Tynieckiej 10 w Krakowie. Młody Karol pozostał wierny piłce nożnej, uczęszczał na mecze Cracovii. Do roku 1941 studiował, brał udział w spotkaniach grupy literackiej, wtedy zaczał tworzyć poezję. W 1940 roku poznaje Jana Tyranowskiego, który prowadził koło wiedzy religijnej dla młodzieży męskiej. Karol zaczyna zgłębiać tajniki wiedzy religijnej. I kolejny zyciowy cios dla młodego Karola- 18 lutego w 1941 roku umiera jego ojciec po długiej chorobie. Karol zostaje sam. Trwająca wojna uniemożliwia mu kontynuowanie studiów. Podjał pracę jako robotnik fizyczny w zakładach chemicznych Solvay, poczatkowo pracował w kamieniołomie w Zakrzówku, tam też omal nie zginął podczas wysadzania skał. Następna jego zajęcie to praca w oczyszczalni wody w Borku Fałęckim. Tu omal nie straciła życia:

“24 letni Karol wracał zmęczony z pracy. Nagle potrąciła go rozpędzona niemiecka ciężarówka.Upadł i nie dawał znaku życia. Tę scenę obserwowała Fózefa Florekk, która jecjhała tramwajem. Wysiadła na najbliższym przystanku, by pomóc robotnikowi. Nagle z przejeżdżającego samochodu wysiadł niemiecki oficer. Polecił kobiecie przynieść wody, a sam czuwał nad poszkodowanym. Umył mu twarz, a on zaczął wracać do żywych. Wtedy Niemiec zatrzymał jedną z przejeżdżajacych ciężarówek ikazał kierowcy zawieźć Karola do szpitala na ul. Kopernika…”

W 1941 roku zakłada Teatr Rapsodyczny. Grał w wielu przedstawieniach: “Ułani Księcia Józefa”, “Damy i huzary”, “Antygona”, “Balladyna”, “Zygmunt August”, “Apokalipsa św. Jana”, “Śluby panieńskie”. Rozstanie Karola Wojtyły z teatrem nastapiło nagle w 142 roku.

Młodość Karola Wojtyły | Robotnik Wojtyła - Polityka.pl“Damy i huzary”Zwano go aktorem papieskim - krakow.gosc.pl

Karol Wojtyła - Jan Paweł II ::: Autorzy ::: Encyklopedia teatru ...“Zygmunt August”

Wtedy postanowił studiować teologię, wstępuje do tajnego Metropolitarnego Seminarium Duchownego w Krakowie. W okresie od sierpnia 1045 roku do sierpnia 1946 roku pracował na uczelni jako asystent i prowadził seminaria z historii dogmatu. W tym roku obronił pracę magisterską. Był to także okres rozwoju literackiego Karola. Wydaje pierwszy zbiór wierszy “Renesansowy psałterz”, nastęnie powstaje poemat “Pieśń o Bogu ukrytym”. Tworzył poezję metafizyczną zwiazaną z postacią Jana od krzyża…

2,645 total views,  2 views today