Muzyczna „Nie-Nuda” zaprasza na koncert „Witaj maj, piękny maj”!

Witam wszystkich bardzo serdecznie w ten dzisiejszy koncertowy piątek. Ostatni piątek był świąteczny i nasza pracownia też świętowała śpiewając na koncercie miejskim MDK „Rozpłynęła się już pieśń radosna”. Koncert ten nadal można oglądać na stronie MDK, ale my dziś 8 maja w Narodowy Dzień Zwycięstwa zapraszamy na koncert do naszej pracowni – koncert pt. „Witaj maj, piękny maj”.

Ignacy Sokołowski przygotował nawet specjalny plakat z tej okazji:

Ale nie tylko jego prace ozdobią nasz dzisiejszy koncert – dziękuję wszystkim moim muzykom z zacięciem plastycznym: Klaudii, Patrycji i Zosi, Oli i Michałowi ???  A koncert tytułem nawiązuje nie tylko do wszystkich majowych świąt, ale też do radości i nadziei jaką niesie wiosenny miesiąc maj i wiary , że to co zakończyło się 75 lat temu nigdy nie powróci. W rocznicę zakończenia II wojny światowej jednoczymy się w pamiętaniu o tych, którzy walczyli o niepodległość naszego kraju. Dzień Zwycięstwa to pamięć o bardzo tragicznych czasach w dziejach całego świata i cieszymy się, że większość z nas tego nie doświadczyła. I powinniśmy o tym pamiętać, aby  coś takiego nigdy się już nie powtórzyło.

Zapraszam na inny niż zwykle piątkowy koncert z cyklu

ODKRYWAMY „NOWE – DOMOWE” SALE KONCERTOWE

Dziś głównymi artystami będą uczestnicy zajęć z pracowni muzycznej dz.II MDK, i to reprezentanci każdej z grup. A jest nas sporo i każda grupa inna w swoim rodzaju:)  –   koło  „Klawiatura”, zespół Piosenki i Ruchu „TIMKI”, Studio Piosenki – zespół „Wirusy” i zespół muzyki dawnej – „Totus Musicus” w koncercie pt.

„Witaj maj, piękny maj”

Jak zawsze najpierw support – dziś to nie Wy, ale gość spoza pracowni. Naszym gościem jest jedna z najbardziej wzruszających pieśni wojskowych z czasów II wojny światowej.

Czerwone maki na Monte Cassino – polska pieśń związana z bitwą o Monte Cassino. słowa napisał Feliks Konarski, a muzykę Alfred Schütz – artyści towarzyszący II Korpusowi Polskiemu. Pieśń powstała w nocy z 17 na 18 maja 1944 roku, na kilka godzin przed zdobyciem klasztoru. Autor słów Feliks Konarski w swych wspomnieniach napisał: „Śpiewając po raz pierwszy Czerwone maki u stóp klasztornej góry, płakaliśmy wszyscy. Żołnierze płakali z nami. Czerwone maki, które zakwitły tej nocy, stały się jeszcze jednym symbolem bohaterstwa i ofiary – i hołdem ludzi żywych dla tych, którzy przez miłość wolności polegli dla wolności ludzi…  „

Bitwa skończyła się zwycięstwem, które było kolejnym krokiem do zakończenia wojny. Dlatego z radością słuchajmy, śpiewajmy, pamiętajmy…

Dziś w roli głównej na naszym koncercie:

  koło  „Klawiatura”, zespół Piosenki i Ruchu „TIMKI”, Studio Piosenki – zespół „Wirusy” i zespół muzyki dawnej – „Totus Musicus”

ale wszyscy śpiewajcie razem z nami
  • Rozpoczynamy uroczyście: „Mazurkiem Dąbrowskiego” czyli hymnem państwowym w wykonaniu Nadii Pieczonki, Ady Pieczonki i Patrycji Krupki

2. Ile zwrotek hymnu śpiewają Nadia, Ada i Pati?

  • „Białe róże” – Ola Kwiatkowska i Michał Kwiatkowski  

3. Jakie rekwizyty wykorzystali w swojej prezentacji Ola i Michał?

  • „Jesteśmy Polką i Polakiem” – Patrycja Krupka i Klaudia Chudy

4. Ile osób występuje w filmie?

 

5. Na tle jakich kwiatów stoi Michał?

  • „Pióreczko” i „Kadrówka” – Marta Lurka  

6. Na jakim instrumencie gra pani akompaniująca Marcie?

  • „Pierwsza Kadrowa” – zespół „Wirusy” w składzie Zosia Gołowkin, Zuzia Synowska i Martyna Kawa   

7. Kim jest pan, którego widać na występie „Wirusów”

  • „Przybyli ułani” – wiązanka instrumentalno-wokalna wykonaniu Michała Kwiatkowskiego, Marty Lurki, Patrycji Krupki, zespołu „Wirusy” i Zosi Gołowkin

8.  Ile razy słychać pianie koguta w wiązance wokalno-instrumentalnej „Przybyli ułani”?

  • „Jest taki dom”- hymn MDK śpiewamy razem z Klaudią Chudy 

Dziękujemy za wysłuchanie naszego koncertu i wspólne śpiewanie. I zawsze możecie do niego wracać, słuchając całości albo tylko wybranych fragmentów. –  Zachęcam!

A dla wszystkich wykonawców dzisiejszego koncertu  mam prezent – Śpiewnik Patriotyczny MDK. Jak się spotkamy, każdy dostanie ode mnie taki śpiewnik. Bardzo  dziękuję też wszystkim, którzy aktywnie działają ze mną w tym dziwnym i trudnym czasie, a nie wystąpili w dzisiejszym koncercie, ale występowali wcześniej! I na pewno jeszcze wystąpią:  – Iga Szklarczyk,  Milenka Białoskórska, Pola Szklarczyk, Agatka Dyrda, Radek Teuerle, Maja Urbaniak, Tosia Teuerle, Ola Kośkiewicz, Lila Grzebieniak. Im też należy się nagroda!

  W tym śpiewniku są  piosenki znane i takie, które warto poznać. Sama wybierałam:)

A na zakończenie Zagadka 38, która ma aż 9 punktów!

Zagadka 38

  1. Polacy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej. Powiedzcie w jakim państwie powstała pieśń „Czerwone maki” /1pkt.
  2. punktów 2, 3,4,5,6,7,8,9 szukajcie pod piosenkami:)

I to już wszystko na dziś. Oczywiście czekam też na Wasze prace, odpowiedzi, nagrania, zdjęcia – telefonicznie (WhatsApp,  sms) lub mailowo: a.banach@mdk.swidnica.pl  . I jeśli będziecie przesyłać nagrania według moich wskazówek, to więcej takich naszych wspólnych filmowych śpiewanek może powstać. Wszelkie publikacje na naszej stronie tylko za zgodą Waszą i Waszych Rodziców

Pozdrawiam i zapraszam do kolejnej koncertowej „Nie!-Nudy” –  cdn.

Agnieszka Banach

I na koniec patriotyczny buziak od Patrycji:)

 

Loading