Muzyczna „Nie-Nuda” czeka !- Spotkanie 24 (piątek:)

Witam wszystkich i zapraszam, jak w każdy piątek, na koncert z cyklu „Nowe Domowe Sale Koncertowe”. Nasze koncerty nie mają ograniczeń, odbywają się w najlepszych salach koncertowych świata, na stadionach, w małych klubach czy na świeżym powietrzu – zawsze mamy najlepsze miejsca, siedzące lub stojące, jak kto woli:) A grają i śpiewają dla nas tylko wyjątkowi artyści. Byli już u nas m.in. Sting i Freddy Mercury z zespołem Queen, światowej sławy dyrygent Gustavo Dudamel czy sam Ennio Morricone ze swoją orkiestrą i muzyką z filmu „Misja”. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie proponowanymi koncertami. Cieszę się, że słuchacie ich i oglądacie razem z Waszymi Rodzicami. O to mi właśnie chodziło. I obyśmy mogli jak najszybciej uczestniczyć w takich koncertach „na żywo”.

Zapraszam też na wcześniejsze koncerty – zawsze w piątkowej „Nie-Nudzie” na stronie pracowni muzycznej dz. II MDK: link

Oprawę plastyczną dzisiejszego koncertu zawdzięczamy Patrycji z zespołu „Timki” i Ignacemu z koła „Klawiatura”. Przesłali nam swoje prace inspirowane muzyką, której słuchali:

Patrycja  stworzyła ilustrację do utworu „Eine Kleine Nachtmusik” z 16 „Nie-Nudy” link ) ,

a Ignacy portret Fryderyka Chopina

W takim pięknym otoczeniu  zaczynamy piątkowy koncert z cyklu „Nowe Domowe Sale Koncertowe”. Oto moje propozycje czyli co lubi pani Agnieszka. Może polubisz i Ty?

ODKRYWAMY „NOWE – DOMOWE” SALE KONCERTOWE

Dziś jako support wystąpi Radek, grając na swoim super keyboardzie zagadkę 24. wyczarowując  różne brzmienia. To co usłyszymy, to tylko próbka możliwości instrumentu i umiejętności Radka, laureata niejednego konkursu keyboardowego o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim. W tym roku też przygotowuje się do konkursu „Mistrz Klawiatury’2020”, który na razie musiał zostać zawieszony , ale miejmy nadzieję, że odbędzie się później.

I tu już nasza zagadka z cyklu:  Jaka to melodia?

Zagadka 24

Podaj tytuł utworu /1 pkt. A może wiesz w jakim filmie wykorzystana była ta piosenka? /1pkt.

A teraz zaczynamy wielki pokaz! Już w naszym środowym wpisie wspomniałam o dzisiejszych gwiazdach,

prezentując występ Ignacego , , który przesłał nam swoje wykonanie  fragmentu utworu „Oxygene” cz. IV Jean-Michel’a Jarre’a    linkhttps://youtu.be/fa52PnCt80Y

Pracownia muzyczna to także koło „Klawiatura” i muzyka grana na instrumentach elektronicznych, bo do takich właśnie zalicza się keyboard. Dlatego dziś w roli głównej

Jean-Michel Jarre  i jego „kosmiczna” muzyka

Na początek oryginalna wersja Oxygene” cz. 4  https://youtu.be/kSIMVnPA994

Jean-Michel Jarre, właśc. Jean-Michel André Jarre to francuski kompozytor, performer i producent muzyczny, twórca muzyki elektronicznej, znany z organizowania koncertów-spektakli, wykorzystujących na wielką skalę efekty świetlne, pokazy laserowe i sztuczne ognie. Z muzyką miał do czynienia od najmłodszych lat – jego ojciec i dziadek byli muzykami, on sam pobierał lekcje gry na fortepianie, obserwował ulicznych wykonawców czy muzyków jazzowych. Grał też w zespole na gitarze. Jego pierwszym międzynarodowym sukcesem był album Oxygène z 1976, nagrany w domowym studiu. W 1978 ukazał się album Équinoxe, utrzymany w podobnym stylu, który ugruntował popularność Jarre’a. Koncert na Place de la Concorde w Paryżu z 1979, wysłuchany przez ponad milion osób, ustanowił rekord (odnotowany w księdze rekordów Guinnessa), który Jarre pobił później jeszcze trzykrotnie. Do 2004 artysta sprzedał około 80 mln swoich albumów.  W 2018 roku Jarre świętował 50-lecie swojej pracy artystycznej i cały czas jest w gronie najlepszych muzyków na świecie. https://pl.wikipedia.org/wiki/Jean-Michel_Jarre

Tak wygląda jego gra z bliska: https://youtu.be/iyX_qouAmfE  , a oto fragment jednego z koncertów-spektakli:   https://youtu.be/uboSF8PYhVk

Oto 3 hity tego kompozytora:

Ale taką muzykę tworzą też inni np. słynny Vangelis czy Mike Oldfield, nie sposób od razu wszystkich przedstawić. w Polsce taką komponował  Czesław Niemen czy później Marek Biliński, którego utwór „Ucieczka z tropiku” https://youtu.be/kYK2v-QqE4A  to ulubiony „kawałek” keyboardzistów na konkursach:)

I jeszcze 2 chyba najbardziej znane zespoły grające muzykę elektroniczną:

Na koniec wspólny projekt Jan- Michel’a  Jarre’a  i  zespołu Tangerine Dream: utwór „Zero Gravity”   https://youtu.be/L7MHhLYecT0   , a tak wyglądała praca nad projektem https://youtu.be/nO2XRjkr3y4

To już wszystko na dziś. Zachęcam do przelewania waszych wrażeń po koncercie na papier, rysując, malując lub opisując jak prawdziwy krytyk muzyczny. Poszukujcie też sami i dzielcie się swoimi zauroczeniami muzycznymi. Przypominam, że za przesłanie takiej swojej domowej aktywności zawsze dopisuję punkty. Najnowsze wyniki w najbliższy poniedziałek! Każdy może dołączyć do zabawy w dowolnym momencie, odpowiadając nawet na pierwsze zagadki.

Czekam  na Wasze prace, odpowiedzi, nagrania, zdjęcia – telefonicznie (WhatsApp,  sms) lub mailowo: a.banach@mdk.swidnica.pl  Wszelkie publikacje na naszej stronie tylko za zgodą Waszą i Waszych Rodziców.

Pozdrawiam i zapraszam do kolejnej koncertowej „Nie!-Nudy” –  cdn.

Agnieszka Banach

PS. Dla tych, których może trochę zmęczył dzisiejszy koncert polecam coś na uspokojenie i dobry sen – album „Pandora” zespołu Cocteau Twins . Bierzemy głęboki oddech i odpoczywamy –  https://youtu.be/kiWWS5kGvzo-   idealna muzyka relaksacyjna.

Loading