Muzyczna „Nie-Nuda” czeka! – Spotkanie 17 (wtorek:)

Witajcie kochani! Jak to we wtorek zaczynam od zadań dla wokalistek i flecistek. A nawet odwrotnie:) Mam już odpowiedź na ostatnie zagadki i także na zagadkę 12, którą chciałam z Wami śpiewać, ale jeszcze damy szansę innym. Piosenką z tej zagadki zajmiemy się po świętach, może już w naszej pracowni… Rozmarzyłam się:)

Tak jak napisałam wyżej…

Uwaga flecistki!

Zaczynamy od zadania dla moich początkujących, ale bardzo zdolnych flecistek.

Oto krótki film o tym, jak powstaje flet prosty:  https://youtu.be/YzynfgyIJbo

Flety podłużne inaczej zwane prostymi mają różne wielkości. Najbardziej popularnym jest flet sopranowy. Wyższe dźwięki można zagrać na flecie sopranino, a niższe na flecie altowym, tenorowym czy basowym. Wygląda to podobnie, jak w głosach ludzkich – inaczej zaśpiewa tata, a inaczej mama. I w związku z tym kolejna zagadka:

Zagadka 17 – dla wszystkich:)

  • Jak nazywa się flet prosty zaprezentowany na filmie? (link wyżej) 1pkt.
  • Czy flety poprzeczne, na których grają w orkiestrze (link poniżej, na końcu wpisu – przy P.S.) są metalowe czy drewniane? 1pkt.

I zadanie świąteczne: skoro zbliżają się święta i wszyscy robią porządki – „posprzątajmy” też nasze flety. Oto wskazówki, jak należy czyścić flet prosty plastikowy lub taki jak większość z Was ma  – drewniany z plastikowym ustnikiem (górna część fletu)

Można oczywiście kupić gotowy zestaw do pielęgnacji fletów firmy Mollenhauer – lidera w produkcji tych instrumentów. Zawiera on elementy niezbędne do oliwienia fletu prostego: olej do impregnacji drewna fletu prostego, wycior, małą szczoteczkę, mały wycior do czyszczenia otworów

 

Ale flety proste z tworzywa sztucznego czyli takie na jakich gracie można w łatwy sposób wyczyścić samemu. A efekt będzie super.

Przede wszystkim myjemy  ustnik czyli górną część instrumentu. Najlepiej zróbmy to razem z kimś dorosłym.

  1. wlać odrobinę spirytusu odkażającego lub alkoholu do wlotu ustnika w celu dezynfekcji i wstępnego oczyszczenia
  2. do szklanki wlać kroplę płynu do naczyń (gęstego, nie rozcieńczonego) i zalać go wodą
  3. do takiego roztworu należy włożyć ustnik (u większości z Was jest to ta zielona część fletu:) i zostawić na noc albo na 24 godziny
  4. po tym czasie wyjąć ustnik, strzepnąć , położyć na suchą bawełnianą ściereczkę (chłonną ale nie pozostawiającą włókien!)
  5. na koniec można jeszcze sprawdzić czystość ustnika, wkładając w otwór odpowiednio szeroko wyciętą bibułę, najlepiej nasączoną środkiem dezynfekującym (j.w.)

Z dolną częścią fletu należy bardziej uważać

  • jeśli dolna część fletu jest plastikowa – można ją umyć w podobny sposób
  • jeśli dolna część fletu jest drewniana – można ją jedynie przetrzeć ściereczką nasączoną spirytusem (jak wyżej)

A jak flet jest czysty – no to gramy! “Kaczuszki” : https://youtu.be/cW43pZWStWA , bo tak światecznie i “Pues que ya nunca nos veis” https://youtu.be/tYThmhKmsZQ, bo nad tym pracujemy z całym zespołem!

A teraz

Uwaga Studio Piosenki!

Zaczynamy od „rozgrzewki” czyli  naszej „windy”, ćwiczenia”mokry pies” i całej reszty ćwiczeń artykulacyjnych https://youtu.be/pZnl8-Vly9s i „gimnastyki języka”, ćwiczeń rozluźniających https://www.youtube.com/watch?v=6izGN4ta4Vw, oddechowych https://www.youtube.com/watch?v=SqVKlQfPTV0  , głosowych https://youtu.be/LH38oRidCA0 i dykcyjnych. Pamiętajcie – warto ćwiczenia wykonywać też w ruchu albo w towarzystwie rodzeństwa. Wtedy możecie być ich nauczycielami, jak choćby Klaudia, która przysłała film jak pracuje z młodszym bratem Igorem, realizując nasze zadania. Nauka nie poszła w las!

Oto Klaudia i jej brat Igor w prezentacji wokalno-ruchowej „Stary niedźwiedź”: https://youtu.be/apCYeXBpAVo

Ostatnio zadaniem dla wokalistów było nauczenie się czytać tekstu z pewnej piosenki. Obiecałam, że dziś będziecie mogły spróbować zaśpiewać ją z super aktorem! Dla ułatwienia poniżej podaję tekst całej piosenki, choć refren powtarza się często. Jeśli umiecie czytać tekst refrenu, na początku nie powinno być zbyt trudno. Proszę bardzo – oto Artur Barciś w piosence pt.”Dykcja” https://youtu.be/E9bke8HUoSY

„DYKCJA”      Dykcja – tekst

No właśnie! Jak już się nauczycie szybko czytać, to nie będzie trudne:) Jak powiedział pewien amerykański noblista William Faulkner: „Wszystko jest trudne, zanim stanie się proste”. Czekam na Wasze prezentacje – solo, mówione lub śpiewane. Pochwalcie się, jak dajecie sobie radę z tym trudnym tekstem – na początek choćby czytanym.

I oczywiście śpiewajcie swoje solowe i nasze „Wirusowe” piosenki. A jakby było Wam mało – to szukajcie nowych, na przykład na stronie „Wygraj sukces”  https://wygrajsukces.com.pl/plyty-mp-nuty-teksty

Czekam na Wasze prace, odpowiedzi, nagrania, zdjęcia – telefonicznie (WhatsApp,  sms) lub mailowo: a.banach@mdk.swidnica.pl  Wszelkie publikacje na naszej stronie tylko za zgodą Waszą i Waszych Rodziców.

Pozdrawiam i zapraszam do kolejnej „Nie!-Nudy” –  cdn.

Agnieszka Banach

P.S. A dla wszystkich jedna z naszych filmowych piosenek w  wersji orkiestrowej, choć instrumenty w tej orkiestrze są niespotykane w typowej orkiestrze symfonicznej:  https://youtu.be/TI_P7pnZrJs   Szczególne ukłony dla Zuzi, która pracuje nad tą piosenką.

Loading