Międzynarodowe kolędowanie z zespołem dawnym! Koncert Kolęd  „Gaudete, gaudete – radujmy się!” – zespół Totus Musicus i jego goście

Koncertem „Gaudete, gaudete, radujmy się” rozpoczął czas kolędowania Zespół Muzyki Dawnej „Totus Musicus” z MDK w Świdnicy pod kierunkiem Agnieszki Banach. Koncert, który był jednym z ważnych punktów Świdnickiej Kolędy, odbył się 22 grudnia 2016r. w sali teatralnej ŚOK. Była to impreza o charakterze międzynarodowym, realizująca jednocześnie wieloletni projekt miejski „Świdnicki Gryf – Trutnowski Smok”, a głównym jej organizatorem był Młodzieżowy Dom Kultury  w Świdnicy. W tym roku gościły w naszym mieście i wspólnie z zespołem „Totus Musicus” kolędowały:  Zespół muzyki dawnej „Asinus musicus” z Základní Umělecká Śkola w Trutnovie  pod kierunkiem Martina LičkiZespół Muzyki Dawnej „Carmen Alacre”  ze Szkoły Podstawowej w Dobroszycach pod kierunkiem Małgorzaty Szymańskiej oraz  Zespół muzyki dawnej „Gaudium Ludentem”  z MDK w Jeleniej Górze pod kierunkiem Sylwii Raban. Dodatkowo wystąpiły także solistki ze Studia Piosenki dla Dzieci i Młodzieży „Bartek”: Karolina Koch, Laura Śleszyńska, Nadia Pieczonka, Klaudia Chudy i Marta Lurka pod kierunkiem Agnieszki Banach oraz zespół „Luźny skład” pod kierunkiem Ewy Tyszkiewicz, a cały koncert wzbogaciły swoimi umiejętnościami aktorskimi dziewczęta z pracowni teatralnej pani Joanny Chojnowskiej – Martyna Idczak i Wiktoria Słomińska z  grupy „Pauza”. Repertuar koncertu był bardzo bogaty . Publiczność miała okazję usłyszeć  dawne kolędy, te jeszcze  nieznane  jak np. „Bądź wiesioła Panno czysta” czy  tytułowe „Gaudete, Chrystus est natus”  i te , które towarzyszą nam od zawsze w czasie Świąt Bożego Narodzenia –  tak bliskie nam kolędy i pastorałki, które też już mają po kilkaset lat. Można było usłyszeć kantyczki nie tylko w języku polskim, ale też śpiewane  po łacinie, czesku czy hiszpańsku. Koncert poprzedziły poranne warsztaty wszystkich zespołów, które to warsztaty zaowocowały  podczas koncertu pięknym finałem – wspólnym,  wokalno-instrumentalnym wykonaniem  jednej z kolęd.

Ten trzeci już   koncert kolędowy , którego gospodarzem był zespół dawny „Totus Musicus”,  to kolejne spotkanie nie tylko  z kolędami, pastorałkami i muzyką dawnych wieków , ale też zespołami, które taką muzykę wykonują. Wszyscy wykonawcy  zaprezentowali się  w pięknych średniowiecznych i renesansowych strojach, co tylko dodawało uroku i jeszcze bardziej uatrakcyjniało całą imprezę.  Pasja i radość młodych artystów z wykonywania takiego rodzaju muzyki udzieliła się także publiczności, która doceniła ich wysiłek gromkimi brawami. To największa nagroda dla wykonawcy – sprawić radość słuchaczom!

Serdecznie zapraszamy na kolejne występy zespołu „Totus Musicus”, nie tylko te najbliższe kolędowe, ale i inne i oczywiście na międzynarodowy koncert bożonarodzeniowy za rok. Znów będzie świątecznie, znów będzie bajkowo, znów będzie inaczej…

opracowała: Agnieszka Banach