Lekcja plastyczna do konkursu: „Witaj majowa jutrzenko…” Polska w majowych barwach

 

 

Przedstaw uroki naszego kraju, piękne i zabytkowe miasta, klimatyczne wsie, puszcze, lasy, tereny rzeczne, górskie, nadmorskie, parki narodowe. Wszystko to w barwach wiosennych, ukwiecone przez miesiąc maj. Możesz te miejsca ozdobić naszą flagą narodową.

Czy Wiecie, że turystyczny szlak wiodący przez grody i zamki postawiony przez dynastię Piastów ma aż 146 kilometrów i w całości zlokalizowany jest w województwie dolnośląskim? Szlak ten możecie nie tylko przebyć, ale i wymalować ze względu na historyczne i ważne dla Polski budowle, jak i wspaniałe, naprawdę malownicze widoki.

Proponuję technikę akwareli, czyli farb wodnych. Pracę taką maluje się etapami, czyli nakłada mocno rozwodnione kolory. Po wyschnięciu jednej warstwy można nałożyć kolejną. Tworzą one jak w witrażu kolorowe szybki, nałożone na siebie i przenikające się. Kolorem białym jest tu kartka, a jasne kolory uzyskuje się poprzez rozwodnienie pigmentu. Można malować już na zamoczonej kartce, ale pamiętajcie musi być gruba i dobrze chłonąć wodę, najlepsze są więc specjalne akwarelowe.

 

Szlak Zamków Piastowskich obejmuje w sumie 15 budowli, oznaczony jest kolorem zielonym, i zaczyna się w Zagórzu Śląskim, zaś kończy u podnóża góry Grodziec.

Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim

Zamek Stary Książ w Wałbrzychu

Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamek Cisy w Cieszkowie

Zamek w Kłaczynie

Zamek Świny

Zamek Bolków

Zamek Niesytno w Płoninie

Zamek Bolczów w Janowicach Wielkich

Zamek Sokolec na Krzyżnej Górze koło Karpnik

Pałac w Wojanowie

Wieża Książęca w Siedlęcinie

Dwór i pałac w Maciejowcu

Zamek Lenno we Wleniu

Zamek Grodziec

Dynastia Piastów była pierwszą polską dynastią panującą w kraju. Za protoplastę rodu uznaje się znanego z legend Piasta. Legenda ta mówi także o tym, że to Siemowit, syn owego Piasta, był pierwszym księciem plemienia Polan. Po nim panowali podobno Lestek oraz Siemomysł, lecz to Mieszko I jest oficjalnie uznawany za pierwszego władcę Polski z tejże dynastii. Jego istnienie nie jest znane jedynie z legend, lecz potwierdzone historycznie.

Okres rządów Piastów na ziemiach polskich przypada na lata 960 – 1370. W tym czasie ród piastowski zdołał przyjąć chrzest i schrystianizować Polskę, a także postawić wiele grodów i zamków.

Możecie również wybrać inne szlaki zamków w Polsce, np.

  1. Dolina Pałaców i Ogrodów (Dolny Śląsk)
  2. Szlak Orlich Gniazd (Jura Krakowsko-Częstochowska)
  3. Zamki Podkarpacia: Zamek w Łańcucie, Zamek w Sanoku

 

 

Loading