Lekcja plastyczna do konkursu: „Witaj majowa jutrzenko…” Polska w majowych barwach

Przedstaw uroki naszego kraju, piękne i zabytkowe miasta, klimatyczne wsie, puszcze, lasy, tereny rzeczne, górskie, nadmorskie, parki narodowe. Wszystko to w barwach wiosennych, ukwiecone przez miesiąc maj. Możesz te miejsca ozdobić naszą flagą narodową.

Proponuję Wam wymalujcie parki narodowe i rezerwaty. Nie wiem czy wiecie, ale pierwszym ustanowionym parkiem narodowym w Polsce był Pieniński Park Narodowy otwarty w 1932 roku. Nieco później, ale wciąż w tym samym roku uruchomiono Białowieski Park Narodowy – prawdopodobnie najbardziej znany na świecie z polskich parków. Zarówno Pieniński jak i Białowieski były jednymi z najwcześniej ustanowionych w całej Europie. Jednym z najciekawszych jest Słowiński Park Narodowy z imponującymi wydmami. Park Narodowy Gór Stołowych kojarzy się przede wszystkim z widokiem Szczelińca, który złośliwi nazywają polskim Uluru. Ale Szczeliniec to tylko jedna z atrakcji – są jeszcze Błędne Skały, a w bezpośrednim pobliżu uzdrowiska – Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój czy Kudowa-Zdrój. Pod względem struktury wiekowej odwiedzających to taka polska Floryda. Najchętniej odwiedzanym z polskich parków jest Tatrzański Park Narodowy – cel zarówno letnich, jak i zimowych wycieczek, mieszczący też najwyżej położony punkt Polski – jeden z trzech wierzchołków Rysów. Do Tatrzańskiego PN dociera rocznie ok. 3 milionów turystów. Trzy najpopularniejsze parki – Tatrzański, Karkonoski oraz Woliński – zapewniają 60% ruchu turystycznego.

Poznajcie też współczesnego artystę krajobrazów polskich Dariusza Piekut. Poniżej prezentuję jego prace.