Kossak herbu Kos z Kossakówki

8.05.2020 r.

Kossak herbu Kos z Kossakówki.

8 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie. Dla przypomnienia tego ważnego wydarzenia zdjęcia pierwszych stron gazet z 8 i 9 maja 1945 r. I nasze kolejne spotkanie ze sztuką. W piątek dla grupy malarstwa. Ciąg dalszy gatunków malarskich. Malarstwo historyczne i batalistyczne. Poznaliśmy już twórczość malarzy przedstawiających dzieje

Polski, sylwetki takich artystów jak Bacciarelli, Matejko czy Grottger. Dzisiaj spotkanie z rodem Kossaków. Trzy pokolenia malarzy: Juliusz, Wojciech i Jerzy. Artyści słynęli z malowania postaci koni. Różnie oceniana jest wartość artystyczna ich dzieł, za najlepszego malarza uznawany jest Wojciech Kossak.

Zacznę od głowy rodu Juliusza ( zm. 1899 r.). Ojciec pięciorga dzieci, w tym Wojciecha. Stosował technikę akwareli. Malował obrazy historyczne, sceny rodzajowo – ludowe,motywy wiejskiego życia, ilustracje do literatury polskiej. Przedstawiał życie na kresach wschodnich. Odbył podróż na Wschód uznawany za ojczyznę najpiękniejszych koni na świecie. Maria Pawlikowska – Jasnorzewska napisała wiersz o Juliuszu Kossaku pt. „Dziadzio”.

Dziadzio siedział w pracowni przed sztalugą, palił cygaro, / brał pędzel do ust, namyślał się długo,/ strząsał jedwabny popiół w popielniczkę starą./ Rozrabiał na palecie soki fijołkowe,/ deszczówkę pomieszaną z zielenią wiosenną/ i mleko migdałowe z sjenną./ Ślad ołówka wycierał kawałkami chleba,/a po kobalt przez okno sięgał aż do nieba./ Malował z rozrzewnieniem i słońcem/ siwki, grzywki, kopytka tańczące i lśniące…”

Wojciech Kossak,(1856- 1942), syn Juliusza, ojciec Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej , Magdaleny Samozwaniec i Jerzego. Twórca najpiękniejszych obrazów pokazujących konie w malarstwie polskim. Współtwórca , wraz z Janem Styką, Panoramy Racławickiej.

I najmłodszy z rodu Kossaków – Jerzy( 1886-1955), ojciec Simony i Glorii. Często przedstawiał w swoich pracach ułanów. W czasie II wojny światowej malował wiele obrazów na sprzedaż, aby utrzymać rodzinę. Jego córka Simona ( 1943 – 2007)to znany polski biolog, walczyła na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów w Polsce. Autorka książek i audycji radiowych o zwierzętach. Dom rodzinny Kossaków to dworek w Krakowie, należący do rodu od 1869 r. Dzisiaj zaniedbany, willa kiedyś nazywana „Wygodą” – KOSSAKÓWKA.

Zadanie plastyczne : namalujcie obraz inspirowany pracami malarzy z rodu Kossaków, może studnia przy chacie krytej strzechą, a dla odważnych postać konia. Do dzieła.

Czekam na wasze prace z tego tygodnia. Joanna Waksmundzka ( j.waksmundzka@mdk.swidnica.pl)

Loading