I Świdnicki Marsz Katyński

 

Miesiąc kwiecień, nazwany Miesiącem Pamięci Narodowej, jest okazją do przypomnienia znaczących wydarzeń w historii naszego narodu, a także oddania hołdu bohaterom i ofiarom tragedii, którzy zwyciężali i ginęli za wolność i niepodległość Polski.
Kwiecień przypomina wojenną okupację, deportacje Polaków na Syberię i do Kazachstanu, tragedię polskich oficerów, którzy zostali zamordowani przez NKWD w Katyniu, Kozielsku Ostaszkowie i w innych miejscach na nieludzkiej ziemi.

Przypominamy, że 8 kwietnia 2014 Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy był współorganizatorem I Świdnickiego Marszu Katyńskiego, w którym wzięli udział: uczestnicy grup teatralnych, tanecznych i muzycznych naszej placówki, uczniowie IV Liceum oraz młodzież świdnickich gimnazjów i mieszkańcy miasta.  Grupa cywilów (rodziny żołnierzy katyńskich) i polscy oficerowie w historycznych mundurach Wojska Polskiego pod eskortą sowieckich oprawców przemaszerowali z pl. Grunwaldzkiego na pl. św. Małgorzaty, gdzie aktorzy przedstawili sceny z wydarzeń mających miejsce przed zagładą i po niej, sceny w sowieckich obozach: Katyniu, Ostaszkowie, Kozielsku, Starobielsku,Bykowni.  Było to przejmujące i niezapomniane wydarzenie. Oto kilka zdjęć, na których zobaczycie swoich starszych kolegów i koleżanki z IV LO, z grup teatralnych p. Joanny Chojnowskiej p. Wioletty Ziobrowskiej, p. A. Banach, p. R. Szczepanik.

Scenariusz i reżyseria Joanna Chojnowska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Loading