FINAŁ WOJEWÓDZKI XLV OGÓLNOPOLSKIEGO MŁODZIEŻOWEGO TURNIEJU TURYSTYCZNO KRAJOZNAWCZEGO W KRZYŻOWEJ

Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno Krajoznawczy PTTK jest stałą, tradycyjną imprezą naszej organizacji i stanowi formę współzawodnictwa o miano najlepszego młodzieżowego zespołu turystyczno – krajoznawczego. W swej XLV edycji w 2017 roku na szczeblu wojewódzkim zawitał do Świdnicy, a dokładniej do Krzyżowej. W dwudniowych zmaganiach brało udział 72 uczestników i 24 opiekunów. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych reprezentować będą województwo dolnośląskie na Finale Centralnym w Ustrzykach Dolnych. Cała impreza odbyła się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży Fundacji „Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego” w dniach 6-7.05.2017 r. W dniu pierwszym drużyny rywalizowały w konkurencjach: test wiedzy (autorzy: Krzysztof Morgan i Mieczysław Józefowicz ze Złotoryi) , praktycznym sprawdzianie udzielania pierwszej pomocy tzw. „Samarytanka” (Mariola Janicka – Prezes Polskiego Czerwonego Krzyża o/ Świdnica i Natalia Gielerska), kolarskim torze przeszkód (Sławomir Sobieski z Lubania i Krzysztof Krystyniak skarbnik ZO PTTK w Świdnicy – sędziowie oraz Marek Hakało z Gryfowa Śl – konkurencja naprawy roweru), praktycznym rozpoznawaniu roślin i zwierząt (Monika Drozdowska – przedstawiciel Nadleśnictwa w Świdnicy, rozpoznawaniu zabytków – atrakcji turystycznych Dolnego Śląska (Wioletta Ziobrowska – przewodnicząca Oddziałowej Komisji Pieszej i Krajoznawczej), grze azymutowej (Leszek Matus – MDK Świdnica), wspinaczkowy torze przeszkód (Piotr Snopczyński – himalaista), praktyczne rozpoznawanie minerałów i skał (Józef Kawałko – przewodnik sudecki). W dniu drugim odbył się Terenowy Marsz na Orientację (Paweł Idzik z Gryfowa Śl. – budowniczy trasy i sędzia InO). Dodatkowej ocenie podlegały uprawnienie i odznaki turystyczne każdego z uczestników.

W organizację Finału zaangażowany był członek Rady Porozumienia Oddziałów PTTK Województwa Dolnośląskiego – Wojciech Król z Lwówka Śl. – jednocześnie pełniąc rolę sędziego głównego. Komandorem, odpowiedzialnym za przygotowanie turniejowych zmagań i przebieg finału był Zbigniew Curyl – Prezes PTTK O/ Świdnica.

Wiele pracy i osobistego zaangażowania wnieśli członkowie Koła „Pszczoły i trutnie” – rodzice dzieci skupionych w Kole „ToTuToTam”. Zawsze z uśmiechem wykonywali powierzone im prace: obsługa sekretariatu, transport, nadzór nad piszącymi testy, sprawdzanie testów, asysta na poszczególnych konkurencjach, pilotaż, przygotowanie dyplomów, dokumentacja imprezy, segregacja nagród, dystrybucja znaczków, scenografia, przygotowanie ogniska. Pieczenie ciasta, pażenmie kawy i herbaty, itd. itp. byli to: Ewa Borońska, Kinga Hruszowiec, Andrzej Hruszowiec, Joanna Jaskuła, Beata Kowalska, Piotr Pietrukiewicz, Gabriela Pszeniczka, Aneta Stępniowska (patrz zdjęcie)

We wszystkich ww punktach pomagali członkowie Koła „ToTuToTam”, ci, którzy nie brali udziału w zmaganiach turniejowych.

Wyniki:

 

Uroczystego otwarcia Finału Wojewódzkiego XLV OMTTK oraz wręczenia pucharów, dyplomów i nagród rzeczowych dokonały: Anna Borowska – dyrektor wydziału promocji i współpracy z zagranicą Starostwa Powiatowego w Świdnicy oraz Małgorzata Sandecka Dyrektor Wydziału Kształcenia Podstawowego i Specjalnego Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.

Puchary i nagrody rzeczowe zakupiono z dotacji do zadania publicznego Starostwa Powiatowego w Świdnicy, których pulę poszerzono o dodatkowe nagrody z Urzędu Wojewódzkiego, Kuratorium Oświaty, Nadleśnictwa Świdnica i Dyrekcji Parków Krajobrazowych w Wałbrzychu.

Loading