Finał Wojewódzki OMTTK w Boguszowie Gorcach

cz. 1

Finał Wojewódzki 48 OMTTK odbywał się w Boguszowie – Gorcach dzięki zaangażowaniu Mari Burzyńskiej – członka zarządu PTTK o/ Wałbrzych i z-cy dyrektora OSiR Boguszów Gorce.  Który to już Finał? Debiut w 2016 r. w Świeradowie Zdr.  W kolejnych latach Krzyżowa, Lwówek Śl, Krośnice. W latach 2020 i 2021 wszystko przerwała pandemia. Wracamy więc po dwuletniej przerwie.

Pełna mobilizacja z samochodami. Nasze trzy drużyny przejechały dzięki zaangażowaniu tatusiów: Agatki, Amelki i Krzysia i Piotra. Ruszamy o 7.30. Baza Turnieju mieści się w Hali Sportowej a miejsce rywalizacji w pobliskiej szkole podstawowej. Po odprawie drużyn, wśród których znalazły się dwie nasze drużyny, oraz z Lwówka, Bogatyni, Opolna, Kłodzka i dwie z Jedliny Zdr a wśród szkół ponadpodstawowych dwie z Wrocławia, Bogatyni, III LO Ś-ca, Szczawna Zdr. i Wałbrzycha wszyscy udali do sal szkolnych. Test ze 100 pytań okazał się bardzo ciekawy i trudny. Jednak pierwsze punkty do tabeli „wpadły” za ocenę odznak i uprawnień turystycznych. Wśród podstawówek tylko nasze drużyny otrzymały maxa, wśród starszych starszej młodzieży my na 30 pkt, „Tramp” Bogatynia na 27 a pozostali na „0”. Mały zapasik. Indywidualnie Wygrywają w swoich kategoriach Agatka 11 pkt i Amelka 167 pkt. W trakcie pisania przez młodzież testów, opiekunowie mogli podziwiać panoramę z platformy widokowej Szybu Kopalni „Witold” oraz zwiedzić małą wystawę pamiątek górniczych. Po powrocie wszyscy włączyli się w kibicowanie konkurencji „Turystyczny Rower”. Spontaniczne okrzyki, zagrzewanie do koncentracji i dodawanie sobie otuchy udzielało się wszystkim drużynom. Wśród szk.podst. indywidualnie najlepiej z rowerem (na maksymalny wynik 20 pkt) poradzili sobie Janek Wojewodzic i Kuba z Kłodzka. Kłodzko wygrywa a nasza drużyna A wynik wykręca na III miejsce. Bardzo liczyliśmy na Krzysia, ale jakoś naszej całej drużynie B nie poszło. Wśród młodzieży zdecydowanie wygrywa Bogatynia. Nasi na III miejscu, indywidualnie u nas Sandra na 12 pkt.

Wyniki testów napawały optymizmem: Nasza drużyna A uzyskała 212 pkt na 300 możliwych i zdecydowanie wyprzedziła drugą drużynę: Jedlina Zdr A (177 pkt). Indywidualnie exeqwo Agata (VIII kl) i Piotr (IV kl) zdobywają po 77 pkt. Janek dokłada  58 pkt. W drużynie B Hania wykręca 65 pkt i jest to czwarty wynik indywidualny. Wśród starszej młodzieży „Tramp” prowadzi wyraźnie 172 pkt, nasi na siódmym miejscu z wynikiem 127 pkt.

Obiad w   w Restauracji „Magdalenka” smakował wszystkim wyśmienicie. Kolej na konkurencje związane z Turystycznym ABC: Samarytanka w SP to kolejny popis na maxa naszej drużyny A i Bogatyni. Wśród ponadpodstawówkowych wygrywa XIV LO z Wrocławia i Wałbrzych. Nasi na 20 pkt. Konkurencja „Tropy i ślady zwierząt nic nie wnosi do ogólnej punktacji, różnice w granicach 1-2 pkt niczego nie zmieniają. Podobnie konkurencja „Skały i minerały”, choć w grupie starszej potęguję to jeszcze przewagę „Tramp” z Bogatyni. Podobnie w kolejnej konkurencji „Fauna i flora parków”. Tu najwięcej traci nasza drużyna B. I wreszcie pozwolono naszym się wykazać. Drużyna A zdecydowanie wygrywa odgadywanie „Atrakcji turystycznych” ale i tu w starszakach wygrywa Bogatynia. Wyniki po pierwszym dniu cieszą wśród podstawówek: I m zajmuje drużyna A (379 pkt) wyprzedzając kłodzko o 75 pkt. Przepaść. Możemy spać spokojnie. VI miejsce zajmuje drużyna B ale zważywszy na ich praktykę w marszach na orientację – jest szansa na poprawę lokaty. Do drużyn przed nimi strata 6-7 pkt. Bardzo ciekawa sytuacja wytworzyła się w grupie drużyn ponadpodstawowych. Zdecydowanie prowadzi Bogatynia (339 pkt) z przewagą 79 – 90 pkt nad drużynami z miejsc II – VII. Nasi na miejscu III ze stratą 4 pkt do Wałbrzycha a z minimalną przewagą 4 pkt nad X LO z Wrocławia. Wszystko się rozstrzygnie na Marszach na Orientację.