“FILTRY” JAREMIANKI

9.04.2021 r.

Mansarda” zaprasza – propozycja zajęć na dzisiaj to abstrakcja inspirowana pracami Marii Jaremy, wybitnej polskiej malarki, rzeźbiarki, scenografki. Żyła w latach 1908-1958. Była przedstawicielką polskiej awangardy. Tworzyła cykle malarskie : „Głowy”, „Formy”, „Kompozycje”, „Wyrazy”, „Filtry”. Jej obrazy to „barwne, półprzeźroczyste formy, które zdają się być w ciągłym ruchu. Abstrakcyjne, a jednak w jakiś dziwny sposób znajome”.W cyklu „Filtry” łączyła monotypię z temperą. Prace były utrzymane w żywej kolorystyce, zawarte w nich organiczne kształty zdają się wibrować, rytmicznie poruszać. Badacze porównują je do tkanek czy komórek.

Maria Jarema grając w spektaklu Tadeusza Kantora „Dziś są moje urodziny” wygłaszała tekst: „Linie proste wcale nie muszą być proste, mogą być dynamiczne lub też rytmiczne, tworząc rozmaite kąty, trójkąty, figury(…) geometryczne. Abstrakcja jest piękna!”

Spróbujcie więc stworzyć abstrakcję inspirowaną pracami Jaremianki, jej cyklem „Filtry” i słowami „sztuka rodzi się z wolności myślenia”. Radosnej – abstrakcyjnej twórczości!!!

PS. Prace proszę przesłać na adres j.waksmundzka@mdk.swidnica.pl . Wasze dzieła będą prezentowane w cyklu „Dzieła z „Mansardy”” na stronie MDK Świdnica i facebooku „Pracownia plastyczna „Mansarda” MDK Świdnica”. Pozdrawiam i życzę owocnej pracy!

 

 9,771 total views,  2 views today