CHRYZANTEMY I JABŁKA

Chryzantemy i jabłka czyli jesienna martwa natura./20.11.2020/

Temat martwej natury nie jest obcy plastykom z „Mansardy”. Malowaliśmy kwiaty w wazonie, majowe konwalie czy martwą naturę w odcieniach fioletu. Dzisiaj ten temat w jesiennej wersji. Inspiracją niech będą martwe natury Paula Cezanne’a i Leona Wyczółkowskiego. Paul Cezanne to wybitny malarz postimpresjonista. Często malował owoce, jabłka, które na jego obrazach przypominają idealne kule. Leon Wyczółkowski, o którym pisałam wcześniej przedstawiając jego prace graficzne, malował pastelami kwiaty, chryzantemy czy astry. Zadanie dla grupy malarstwa to jesienna martwa natura z chryzantemami i jabłkami ( możecie skomponować inne elementy : astry, jarzębinę czy jesienne liście).

Na zakończenie fragment wiersza Zbigniewa Herberta „Martwa natura – P. Cezanne”. Wiersz powstał w 1950 r., ale opublikowano go dopiero po śmierci poety. Oto podsumowanie wiersza, ostatnia strofa:

Pięć jabłek

Można z nich zrobić system słoneczny
Gdyby miało się tę samą władzę
Nad martwą naturą nieba”

PS. Zdjęcie /z podpisem/ swojej malarskiej pracy proszę przesłać na maila : j.waksmundzka@mdk.swidnica.pl Prace będą prezentowane na stronie MDK Świdnica w cyklu „Dzieła z „Mansardy”” .Swoje obrazy mogą przesyłać wszyscy uczestnicy zajęć plastycznych. Z plastycznym pozdrowieniem J. Waksmundzka

Loading