„Majówka”

Ten wpis jest przeznaczony dla wszystkich grup teatralnych i pozostałych czytelników naszej strony.

Wszyscy nazywamy te dni ” Majówką”. Zawsze kojarzy się ona z wyjazdami poza miasto, do lasu, spotkaniami rodzinnymi, wycieczkami rowerowymi itp. W tym roku ” Majówka” pewnie będzie wyglądała nieco inaczej. Trzeba jednak pamiętać, że w trzech pierwszych dniach maja obchodzimy święta państwowe: 1 maja mamy Święto Pracy, 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a 3 maja Święto Konstytucji Trzeciego Maja.

W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku do dzisiaj, choć obecnie pamiętają o nim głównie Wasi rodzice i dziadkowie.

Od 2004 roku, 2 maja, obchodzimy Dzień Flagi Narodowej. Jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Młodzież MDK w te dni w ubiegłych latach robiła happeningi i rozdawała flagi mieszkańcom Świdnicy.

3 maja to Święto Narodowe Konstytucji Trzeciego Maja ustanowione w 1919 a ponownie w 1990. W  1791 roku uchwalono pierwszą konstytucję w ówczesnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie.

Młodzieżowy Dom Kultury co roku w ten dzień był obecny na uroczystościach miejskich, uczestnicy pracowni teatralnych recytowali wiersze, uczestnicy pracowni muzycznych śpiewali pieśni patriotyczne, a dzieci z pracowni ” Agrafka” rozdawały obecnym na uroczystości władzom  i mieszkańcom własnoręcznie wykonane Rozety Narodowe, czyli popularnie mówiąc czerwono-białe kotyliony. Jako, że w piątek jest 1 maja, a potem 2 i 3 to warto przygotować się do obchodów: wywiesić  flagę w oknie, zrobić sobie Rozetę Narodową. Jak ją samodzielnie wykonać możecie zobaczyć na stronie MDK lub na stronie ” Agrafka”. Polecam.
W tym roku Młodzieżowy Dom Kultury przygotowuje montaż słowno-muzyczny z okazji Świąt Majowych, który będzie można obejrzeć na stronie internetowej MDK Świdnica i na facebooku na str MDK w dniach 1,2,3 maja.