„Mam czas rozmawiać….”

Tak brzmiało tegoroczne hasło kampanii Krajowego Centrum ds. AIDS

To hasło zainspirowało uczestników grupy teatralnej ” Cedeen” z  Młodzieżowego Domu Kultury by w dniu poprzedzającym Światowy Dzień Walki z AIDS, 30 listopada przeprowadzić happening pt. „ Rock przeciw AIDS”.  Przed głównym wejściem do Świdnickiego Teatru o godz.16.00 młodzież ze świdnickich szkół ponad podstawowych zajęła przygotowane dla nich sofki i krzesła i wzięła udział w debacie na temat bezpiecznych zachowań, wiedzy, mitów dotyczących HIV i AIDS. Młodzież czytała hasła i odpowiadała na przygotowane wcześniej pytania z zakresu profilaktyki HIV/ AIDS. Na zakończenie debaty każdy z uczestników otrzymał nagrodę.

Przed happeningiem i podczas jego trwania uczestnicy grupy ” Cedeen” przypinali przechodniom czerwone wstążeczki (symbol solidarności z chorymi na AIDS) oraz rozdawali ulotki informacyjno-edukacyjne na temat tej choroby.

Od 20 lat Młodzieżowy Dom Kultury im. Mieczysława Kozara Słobódzkiego w Świdnicy jest organizatorem działania profilaktycznego ” Rock przeciw AIDS”. Jak co roku do udziału w nim zapraszamy świdnickie instytucje i świdnickie szkoły ponadpodstawowe, świdnickie media.

W tym roku w happeningu wzięła udział przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Świdnicy pani Adrianna Michałowska, która przygotowała prezentację multimedialną i opracowała pytania do debaty, hasła dla uczestników przygotowała  pani Barbara Świętek z Wydziału Zdrowia Starostwa Powiatowego.

Na happeningu był obecny wiceprezydent miasta Szymon Chojnowski, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy Zbigniew Curyl oraz świdnickie media. Akcja została sfinansowana ze środków na profilaktykę alkoholową Urzędu Miasta w Świdnicy.

Joanna Chojnowska