Zrozumieć sztukę -Średniowiecze

Czy sztuka średniowieczna  jest nudna? Poniżej prezentuję film, który  może się spodobać zarówno młodszym jak i starszym oraz zaciekawić. Zapraszam do Muzeum Narodowego w Warszawie na bardzo interesujące spotkanie ze średniowieczem.

 

https://www.youtube.com/watch?v=BTqT1oUHI1E&feature=emb_rel_pause

 

Przewodnik muzeum, na podstawie rzeźb i obrazów opowiada o życiu dawnych ludzi. Jeżeli ciekawi cię jak oni spożywali posiłki, jak się ubierali, gdzie się myli,  a nawet jak kobiety farbowały sobie włosy i układały fryzury, to zapraszam.

Dla początkujących z historii sztuki przypominam, że w średniowieczu dominowały dwa style: romański i gotycki. Dzieła sztuki powstawały w Europie anonimowo, jedynie we Włoszech działali liczni malarze i rzeźbiarze znani z imienia, którzy pozostawili po sobie wiele znanych dzieł. Zaczarowany świat gotyku międzynarodowego powstał ze sztuki włoskiej i północnoeuropejskiej, tworząc nową jakość. Kolory w obrazach lśniły jak klejnoty, postacie były smukłe i wydłużone, w wykwintnych i misternie zdobionych strojach, a przyroda podpatrzona i odtworzona z  precyzyjną dokładnością.

 

Zadanie dla najmłodszych to oczywiście po obejrzeniu filmu wymalowanie średniowiecznej księżniczki i jej zamku, a dla starszych –zróbcie własny autoportret w średniowiecznej stylizacji.

Loading