ZOSTAŃ W DOMU I GRAJ W SZACHY! (81), PRZEPISY GRY W SZACHY (10)
ZAWODNIK (2)
W „Przepisach gry turniejowej” są zapisy mówiące, że zawodnicy nie powinni jeść przy szachownicy podczas rozgrywanej partii. Proszę sobie wyobrazić, że wasz przeciwnik je chipsy lub np. paluszki, te dźwięki będą nie tylko Wam przeszkadzać, ale także innym grającym na sąsiednich stolikach.
W drugiej połowie lat 90-tych ubiegłego wieku w Świdnicy rozgrywane były międzynarodowe turnieje szachowe. Brało w nim udział wielu szachistów z krajów zza wschodniej granicy Polski. Turnieje te były rozgrywane (koniec czerwca – początek lipca) w hali lodowiska, co było sporym atutem przy panujących na zewnątrz wysokich temperaturach. Wśród nich corocznie przyjeżdżał jeden szachista, który spożywał spore ilości czosnku (co z tego, że nie podczas gry). Mało kto chciał nie tylko z nim grać, ale nawet siedzieć stosunkowo blisko niego.
Często w lokalnych turniejach sponsorami są cukiernie, które oferują tzw. słodki poczęstunek, można też się napić kawy, herbaty lub butelkowanej wody(samoobsługa). Jak najbardziej można skonsumować wyroby cukiernicze, a także wypić napoje, ale dobrze jest zostawić po sobie
porządek (tacki, kubki powinny wylądować w koszu na śmieci a nie obok niego czy też na sali gry). Nie wypada także brać np. kanapek, cukierków czy też pączków „na zapas”, bo może dla innych nie starczyć . Tak jak wszędzie obowiązują zasady dobrego wychowania i dotyczy to szachistów w każdym wieku.
Inny przepis stanowi, iż wszyscy uczestnicy zawodów powinni być stosownie ubrani. Każdy szachista powinien dbać o swój wygląd osobisty. Wygląd szachisty powinien być godny, a właściwy ubiór powinien nie tylko pokazywać szacunek grze w szachy, ale także sponsorom (dla podkreślenia, że słusznie zainwestowali środki w tę dyscyplinę). Niektóre federacje szachowe zabraniają noszenia klapek, koszulek (T-Shirts). Także szachiści, którzy mają zbyt duże i nieporządne włosy powinni być upominani, podobnie jak ci, co noszą stare wytarte ubrania (np. dżinsy).
Najbardziej znanym przypadkiem ze względu na niewłaściwy ubiór było wykluczenie 25-letniego (wówczas) arcymistrza z Kanady Antona Kowaliowa. W trakcie rozgrywanego w Gruzji (Tbilisi 02-18.09.2017) Pucharu Świata kanadyjski zawodnik pokonał w II rundzie V. Ananda (1,5 – 0,5 w dwóch partiach, co było sensacją), tuż przed rozpoczęciem III rundy będąc już na sali gry został poinformowany przez sędziego turnieju o konieczności zmiany spodni (Kowaliow przyszedł na rundę w kraciastych szortach, ale co ciekawe poprzednie cztery rundy rozegrał nosząc te same szorty). Potem krytykować Kanadyjczyka zaczął Prezydent Europejskiej Unii Szachowej (Gruzin, przedstawiciel gospodarzy). Wszystko to spowodowało, że Kowaliow wrócił do hotelu, spakował swoje rzeczy i wyjechał. Opisana sytuacja spowodowała wiele kontrowersji dotyczących zachowania się sędziego głównego (akurat był to sędzia z Polski). Ubiór Kowaliowa (szorty) był nieakceptowalny, ale upominanie go tuż przed rozpoczęciem partii (co ciekawe, Kowaliow był poinformowany, że w w tej rundzie będzie grał białymi, gdy przyszedł na rundę dowiedział się, że gra czarnymi bierkami, przyjął to do wiadomości – nie protestował), kiedy Kowaliow zapewne był w rytmie gry (żył już tą partią). Należało go upomnieć i zagrozić konsekwencjami z porażką włącznie, jeśli nie zmieni swego ubioru na kolejną rundę.
Inne przypadki (tym razem dyktowane polityką):
Podczas Mistrzostw Świata kobiet w Iranie (luty 2017) wszystkie uczestniczki tego turnieju musiały nosić chusty hidżab (hidżab noszony przez kobiety muzułmańskie, to kwadratowa chusta zakrywająca włosy, uszy i szyję, jednak nie ramiona i twarz). Także jedyna Polka w tym turnieju – Monika Soćko musiała grać tak ubrana, gdyż tak wymagały władze tego kraju.
Niedługo potem za odmowę noszenia hidżabu została wyrzucona z reprezentacji Iranu 18-letnia szachistka tego kraju.
Opracował Wojciech Kowalczuk