ZOSTAŃ W DOMU I GRAJ W SZACHY! (285), REGINA GERLECKA

Regina Gerlecka była pierwszą mistrzynią Polski w szachach klasycznych.

Urodziła się 02 marca 1913 r. w osadzie Niesiekówka, zmarła 12 marca 1983 r. w Lublinie.

W 1932 r. ukończyła gimnazjum w Inowrocławiu.  Była tez zawodniczką Inowrocławskiego Klubu Szachowego. W latach 1932-1936 studiowała polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskała tytuł magistra na podstawie pracy „Rok 1905 w literaturze polskiej”. W trakcie studiów czynnie uczestniczyła w turniejach szachowych. W czerwcu 1935 r. na I Mistrzostwach Polski Pań zdobyła mistrzostwo Polski, zwyciężyła w Mistrzostwach Warszawy kobiet w 1935 r., zaś jej największym sukcesem życiowym było wicemistrzostwo świata w V Mistrzostwach Świata Kobiet także w tym samym roku za Verą Menchik (turniej rozgrywany równolegle z VI Olimpiadą Szachową Mężczyzn w Warszawie).

W 1936 r. uczestniczyła w bardzo silnym turnieju kobiecym w Semmering (Austria), gdzie podzieliła V – VII miejsce. W 1937 r. powUórnie wzięła udział w Mistrzostwach Świata Kobiet w Sztokholmie. Startowało 26 zawodniczek z 16 państw. Wygrała Vera Menchik ze 100-procentowym wynikiem, a Gerlecka podzieliła X – XVI miejsce razem z inną reprezentantką Polski Różą Hermanową.

W tym samym roku podzieliła I miejsce w II Mistrzostwach Polski (z Barbarą Flerow-Bułhak).

W 1939 r. w turnieju o mistrzostwo Warszawy podzieliła I miejsce (z R. Hermanową).

Po II wojnie światowej zagrała w pierwszym powojennym turnieju kobiet o mistrzostwo Polski w Łodzi, gdzie zajęła 3 miejsce, ale trudno było uznać to za sukces, gdyż startowały tylko trzy szachistki. To spowodowało, że wycofała się z czynnego życia szachowego.

Regina Gerlecka była redaktorem czasopisma „Nasze sprawy”wydawanym dla pracowników fabryki Ursus, ponadto załozyła sekcję szachową Klubu Sportowego Czechowice, której została kierownikiem i szkoleniowcem.

W 1934 opublikowała tom wierszy „Człowiek sentymentalny”. W latach 1937-1939 pracowała jako nauczycielka w warszawskich gimnazjach  Po II wojnie światowej pracowała początkowo jako nauczycielka na Śląsku (krótko była dyrektorem szkoły w Zawadzkiem 01.01. – 31.08.1946 r.)

Od 1949 do 1952 pracowała w kuratorium oświaty w Łodzi.  W 1958 przeniosła się na Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 1969 mianowana docentem, od 1973 kierowała Zakładem Literatury Polskiej Realizmu i Pozytywizmu Instytutu Filologii Polskiej UMCS.

Zachowało się niewiele partii Reginy Gerleckiej, a oto dwie z nich, w których Gerlecka jako dwudziestokilkulatka pokazała duże możliwości.

W pierwszej partii, rozegranej w trakcie Mistrzostw Świata Kobiet w Warszawie Regina Gerlecka uzyskała po 43 posunięciu lepszą pozycje i była blisko remisu z aktualną mistrzynią świata Verą Menchik, która wygrywała turnieje kobiece bezapelacyjnie (w tym turnieju także wygrała wszystkie partie).

Drugą partię Gerlecka rozegrała na silnie obsadzonym turnieju w Semmering w 1936 r. ze zwycięzczynią tego turnieju Sonją Graf – Stevenson (uważaną za drugą najsilniejszą szachistkę tamtych lat – za Verą Menchik) Gerlecka zremisowała tę partię , choć przeszła obok wygranej.

Opracował: Wojciech Kowalczuk

Loading