ZOSTAŃ W DOMU I GRAJ W SZACHY! (174), WIRTUALNE SZACHY (1)

Zaczynamy dziś nową serię lekcji online pod tytułem „Wirtualne szachy”. Jest wiele miejsc w Internecie, gdzie można ubogacić się szachowo: zagrać, zobaczyć film, przeglądnąć partie mistrzów. Jest sporo aplikacji, które mogą nam posłużyć do treningu.

Na początek przyjrzymy się jednemu z najbardziej popularnych portali internetowych, dzięki któremu możemy grać w turniejach online oraz trenować. Tym portalem jest Lichess.

Po włączeniu Lichessa w przeglądarce internetowej pojawia się strona startowa.

Po lewej stronie można zobaczyć najnowsze informacje dotyczące osób, które obserwujemy. Każdego szachistę można obserwować. Szczególnie warto tych, którzy są najlepsi, którzy są naszymi znajomymi oraz tych, którzy mogą nas czegoś nauczyć poprzez swoje transmisje lub opracowania.

Poniżej po lewej stronie pojawia się szachownica z podglądem błyskawicznej partii rozgrywanej właśnie przez czołowych graczy. Można na nią kliknąć i w ten sposób obserwować tę grę na większej szachownicy. Takie obserwowanie partii świetnych graczy może przynieść dużo zysku: staramy się odkrywać ich pomysły, razem z nimi liczyć ruchy, planować poświęcenia. Tempo gry jest tu oczywiście bardzo szybkie, ale na początek może to być dobry wstęp do głębokiej, spokojnej analizy partii mistrzów oraz własnych.

W środkowej części strony znajduje się tablica umożliwiająca szybkie rozpoczęcie partii. Tablica zawiera na samej górze trzy zakładki: szybkie parowanie, poczekalnia oraz correspondence (szachy korespondencyjne).

W zakładce „szybkie parowanie” znajdziemy 12 prostokątnych przycisków z możliwymi tempami gry. Na górze znajdują się najszybsze. Początkujący gracz powinien wybierać te ze środka tablicy. Najlepiej 5 + 3 (czyli 5 minut + 3 sekundy do namysłu) lub 10 + 0 lub 10 + 5.

Słowo bullet oznacza pocisk, czyli super błyskawiczną partię.
Słowo blitz to niemieckie słowo oznaczające błyskawiczną partię.
Słowo rapid to angielskie słowo oznaczające szybką partię.
Od tempa 30+0 zaczyna się tempo klasyczne, czyli spokojne z dużą ilością czasu do namysłu. Warto wiedzieć, że w szachach turniejowych tempo klasyczne zaczyna się od 60 minut.

Ostatnie pole na tablicy nazwane „niestandardowa” pozwala na wybór odmiany szachów, tempa gry, wyboru między grą towarzyską a rankingową oraz ustalenie przedziału rankingowego przeciwników.

Druga zakładka – „poczekalnia” – umożliwia dołączenie do gry z osobą, która czeka nieco dłużej ze względu na chęć gry na mniej popularnych warunkach, np. towarzysko, w jakąś odmianę szachów itp.

Trzecia zakładka – „Correspondence” – umożliwia rozpoczęcie gry korespondencyjnej, w której można mieć mnóstwo czasu na jeden ruch, np. jeden, dwa lub trzy dni.

Pod dużą tablicą można znaleźć tabelką z aktualnie najlepszymi graczami w poszczególnych tempach i odmianach, które są oznaczone odpowiednim symbolem. Np. na obrazie powyżej znajduje się GM DrNykterstein z symbolem błyskawicy, rankingiem 3245, czerwoną strzałką w dół i z czerwoną szóstką obok. GM oznacza arcymistrza. DrNykterstein to nick mistrza świata Magnusa Carlsena. Symbol błyskawicy oznacza szachy błyskawiczne, ranking pokazuje siłę gry, im wyższy, tym lepszy gracz. Strzałka w zielonym lub czerwonym kolorze oraz liczba obok niej pokazują różnicę rankingu w ostatnich kilkunastu partiach.

Obok jest druga tabelka ze zwycięzcami ostatnich ważnych turniejów na portalu.

Pod tymi tabelkami znajduje się ramka z aktualnościami, w której można znaleźć informacje o najnowszych wydarzeniach, a jeszcze niżej informacja o najnowszych turniejach (niewidoczna na zdjęciu powyżej).

Po prawej stronie u góry znajdują się trzy przyciski: nowa partia, zagraj ze znajomym oraz zagraj z komputerem. Po kliknięciu w jeden z nich wyskakuje okienko, w którym można ustalić szczegóły rozgrywki. Szczególnie ciekawa jest tu możliwość gry ze znajomym. Wystarczy przesłać mu link do rozgrywki, który wyświetli się po wybraniu szczegółów rozgrywki.

Pod tymi przyciskami znajduje się zadanie dnia. Na obrazie powyżej zadanie dnia polega na zamatowaniu w dwóch ruchach. Zadania tu umieszczane są zazwyczaj na średnim poziomie trudności, ale za to bardzo cieszą oko swoim pięknem. Poniżej są jeszcze dwa przyciski: „Przekaż datek” oraz „Swag Store”. Pierwszy z nich zachęca, żeby wesprzeć portal darowizną wybranej przez siebie wysokości. Portal jest darmowy, a osoby, które wsparły go, otrzymują przed swoim nickiem symbol wsparcia (ten sam, który znajduje się na przycisku). Warto zauważyć, że portal wsparł m. in. mistrz świata, co widać w tabeli „Najlepsi gracze”. Drugi przycisk prowadzi do sklepu, w którym można zakupić koszulki, bluzy, gadżety z tematyką szachową.

Na samej górze strony, obok nazwy portalu, można znaleźć menu z zakładkami: zagraj, nauka, oglądaj, społeczność, narzędzia, a dalej kilka ikonek oraz na końcu nazwę użytkownika (w tym miejscu może też być przycisk „zaloguj się”, który obok strony logowania posiada odnośnik do strony rejestracji nowego użytkownika). Opis tych elementów znajdzie się w kolejnych odsłonach tej serii artykułów.

 

Loading