ZOSTAŃ W DOMU I GRAJ W SZACHY! (168), PRZEPISY GRY W SZACHY (17)

Nieuczciwa gra – przykłady (3)

Czym kierowali się „szachiści” w poniższych przykładach?

Podczas turnieju w W Indiach, Umankant Sharma został przyłapany na otrzymywaniu podpowiedzi podczas gry  od wspólnika z wykorzystaniem komputera szachowego poprzez Bluetooth wyposażonym w technologię urządzenia, które zostały uszyte w czapce. Jego wspólnicy byli na zewnątrz budynku, a przekazywane ruchy wynikały z symulacji komputerowej. Podejrzliwość wzbudził fakt iż Sharma poczynił  niezwykle duże zyski w punktacji rankingowej ELO w ciągu poprzednich 18 miesięcy. Umakant rozpoczął rok ze średnią rankingu 1933, aw 64 meczach zdobyli ponad 500 punktów, aby osiągnąć ranking 2484. Uzyskał on nawet kwalifikacje do Mistrzostw kraju. Wpływało coraz więcej skarg i protestów, iż wykonuje on posunięcia w dokładnie tej samej kolejności sugerowanej przez komputer szachowy. Ostatecznie, w siódmej rundzie turnieju Indian Air Force funkcjonariusze przeszukali graczy na ośmiu najlepszych szachownicach z wykrywaczem metalu i stwierdzili, że tylko przy nim wykrywacz wskazał ukryty odbiornik. Umakant został zdyskwalifikowany na dziesięć  lat  przez Indyjska Federację Szachowa.. Kara została uznana za surową, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że osoby w innych dyscyplinach sportu, które zostały uznane za doping i ustawianie meczów nie otrzymały  takich wysokich zawieszeń. Działacze federacji szachowej stwierdzili, ze chcieli wysłać jasny sygnał, że każde tego typu oszustwo będzie surowo karane.

W kwietniu 2015, gruziński arcymistrz Gaioz Nigalidze  został wyrzucony z Dubaju (I nagroda – 12 tysięcy dolarów) . W trakcie tego turnieju rozgrywał partie z Ormianinem Tigranem Petrosjanem.  Tigran zwrócił uwagę na fakt iż Nogalidze w określonych odcinkach czasowych wychodzi do toalety i to zawsze do tej samej kabiny. Ponadto przebywa tam zawsze tę samą ilość czasu. Powiadomił o swoich podejrzeniach (nieuczciwa gra) organizatorów i sędziów. Po kolejnym pobycie Gruzina w toalecie komisyjnie przeszukano tę kabinę i znaleziono owiniętego w papier toaletowy smartfona  z pozycją ustawioną jak w partii z Petrosjanem. W tej sytuacji został zdyskwalifikowany. Później został pozbawiony tytułu arcymistrza i otrzymał zakaz startów przez trzy lata, ale pozwolono mu zachować jego tytuł mistrza międzynarodowego

I najnowszy przypadek.

Igor Rausis od dawna był podejrzewany o oszustwa.  58-latek, który w swojej karierze reprezentował Łotwę, Bangladesz i ostatnio Czechy, został w końcu złapany na gorącym uczynku. Na turnieju szachowym w Strasburgu (Francja, czerwiec 2019, I nagroda – 1130 dolarów) Rausis został przyłapany na korzystaniu z dopingu elektronicznego (smartfon). Już wcześniej podejrzewano, ze Rausis gra nieuczciwie (zawodnik grubo po pięćdziesiątce, a nadal był w setce najlepszych szachistów świata i zbliżał się do rankingu 2700 ELO), dlatego zainstalowano kamerę w toalecie. Zdjęcie z korzystającym ze smartfona Rausisem obiegło cały świat (nie tylko szachowy). Rausis przyznał się oszukiwania podczas gry (korzystanie z elektronicznych urządzeń) na czterech różnych turniejach.  Prawdopodobnie jednak ten proceder stosował przez wiele lat. Komisja Etyki FIDE nałożyła na Rausisa karę sześcioletniej dyskwalifikacji oraz pozbawiła go tytułu arcymistrza. Po tym rozstrzygnięciu Rausis poinformował o zakończeniu szachowej kariery.

A na koniec „kwiatek”:

W styczniu 2016, niewidomy norweski gracz Stein Bjørnsen został oskarżony o oszustwa szachowe. Jego posunięcia wykazywały bardzo wysoką korelację z analizą komputerową. Ze względu na swoją niepełnosprawność, pozwolono mu zachować rejestr swoich ruchów z rejestratora sprzężonego z wtyczki ucha. Wtyczka ucho została później uznana za niezgodną z rejestratorem, ale zdolne do odbierania wiadomości przez Bluetooth . W kwietniu 2016 roku otrzymał dwuletni zakaz konkurencji krajowej z Centralnego Zarządu Federacji Szachowej norweskiego (NSF). Odwołanie Bjørnsena do federacji zostało odrzucone we wrześniu 2016 r. Bjørnson powrócił w 2018 roku po odbyciu zakazu. W marcu tego samego roku został złapany ze słuchawką Bluetooth taśmą do dłoni podczas turnieju klubowego. Stein grał z dziewięcioletnią zawodniczka i bardzo często sięgał ręka do głowy. Ojciec dziewięciolatki zaczął nagrywać partię i zauważył, że przeciwnik ma przyklejoną  taśmą do ręki słuchawkę bluetooth.  Bjørnsen został w maju 2018 r. wydalony z Norweskiej Federacji Szachowej.  Kiedy Norweski Związek Szachowy przy pierwszej sprawie o oszustwo przeprowadził w 2016 roku test sprawdzający, okazało się że Bjørnsen gra na poziomie 1000 oczek rankingowych.

                                                                                              Opracował: Wojciech Kowalczuk

Loading