ZOSTAŃ W DOMU I GRAJ W SZACHY! (148), PRZEPISY GRY W SZACHY (15)

Nieuczciwa gra – przykłady

 Dlaczego szachiści decydują się na oszustwa szachowe?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ale najczęściej chodzi o pieniądze, zyskanie sławy lub zaspokojenie urażonych ambicji., które ktoś chce zaspokoić wykorzystując zagrywki nieetyczne. Chyba największą aferą w świecie szachowym z wykorzystaniem dopingu elektronicznego wydarzyła się naa olimpiadzie szachowej w rosyjskim Chanty-Mansyjsku (21 września – 03 października 2010 r.). Do tej pory wśród dyscyplin zmagających się z oszustami i nielegalnym dopingiem bardzo rzadko pojawiały się szachy. Niestety, wszechobecny postęp technologiczny sprawił, że również wśród szachistów pojawili się „kombinatorzy”.  Jak gracze wykorzystują komórki do oszustwa w szachach? Oszustami okazali się gracze najwyższej klasy, reprezentanci Francji: arcymistrzowie Sebastian Feller (2650 ELO) oraz Arnaud Hauchard i mistrz międzynarodowy Cyril Marzolo. Międzynarodowi arcymistrzowie Sebastien Feller, Cyril Marzolo oraz Arnaud Hauchard zostali właśnie skazani za naruszanie etyki sportowej. Wszystkich trzech na oszustwie przyłapała Joanna Pomian z Francuskiej Federacji Szachowej. Kobieta podstępem pożyczyła komórkę od szachisty. W pamięci znalazła wiadomość tekstową o dość podejrzanej treści:   Szybciej, wyślij mi jakieś ruchy — pisał szachista.

Po wnikliwej kontroli okazało się, że podczas ubiegłorocznych mistrzostw zawodnicy przesłali sobie około 180 wiadomości tekstowych, które dla zachowania pozorów udawały zwykłe numery telefoniczne. W rzeczywistości panowie przekazywali sobie jednak wskazówki dotyczące ruchów na szachownicy. Marzolo w trakcie turnieju wysyłał sms-y ze służbowego telefonu Francuskiej Federacji Szachowej do Fellera i Haucharda. Co ciekawe, wysyłał je tylko w trakcie partii, które rozgrywał ten pierwszy. Wiadomości, jakie posunięcia ma wykonać były przekazywane za pomocą specjalnie wymyślonego na tę okazję systemu. Hauchard po odczytaniu wiadomości zachowywał się w określony sposób, albo wykonywał określone gesty, które sugerowały ruch Fellerowi.  Zawodnikowi takiej klasy zazwyczaj wystarczyło wskazać tylko, którą figurą ma wykonać ruch. W przypadku wątpliwości wiadomości były bardziej precyzyjne. Dowody były na tyle mocne, że Fellera wycofano z ostatniego meczu olimpiady. Pozostali reprezentanci Francji na tej Olimpiadzie tj. arcymistrz Maxim Vachuier – Lagrave oraz arcymistrz Edouard Romain stwierdzili, że Arnaud Hauchard potwierdził im fakt oszukiwania. Porównano także wskazania programu Firebird z posunięciami, które wykonał podczas gry Sebastian Feller. Z analiz wynikała zgodność ponad 90-procentowa.

Podczas śledztwa wykazano, że SMS-owe podpowiedzi umożliwiły Fellerowi zdobycie nagrody w postaci 5000 euro (zdobył złoty medal za wygranie piątej szachownicy wynikiem 6 pkt. z 9 partii). Decyzją szachowych władz Francji Feller i Marzolo zostali zdyskwalifikowani na pięć lat  (w zawodowych szachach) . Pomysłodawca tego oszustwa  — Arnaud Hauchard — dostał dożywotni zakaz gry.

 

                                                                                   Opracował: Wojciech Kowalczuk

Loading