ZOSTAŃ W DOMU I GRAJ W SZACHY! (146), ZAPRASZAMY NA MEMORIAŁ SZACHOWY SALO LANDAUA!
W związku z epidemią koronawirusa nie jesteśmy w stanie w tym roku kalendarzowym zorganizować II Memoriału Szachowego Salo Landaua w tradycyjnej formie. W związku z tym jako substytut organizujemy turniej w wersji online.
Do turnieju nie ma wpisowego.
Jedynym sponsorem turnieju jest Urząd Miejski w Świdnicy, który w tym trudnym czasie wsparł fundusz nagród kwotą wynoszącą 40% kwoty ubiegłorocznego wsparcia.
W związku z brakiem innych sponsorów oraz ograniczoną kwotą przeznaczoną na nagrody postanowiliśmy, że nagrody rzeczowe (w postaci książek) otrzymają tylko mieszkańcy Świdnicy oraz klubowicze Klubu GAMBIT MDK Świdnica.
Układ nagród: po trzy nagrody książkowe w kategoriach seniorów, do 19 lat, do 15 lat, do 13 lat, do 11 lat, do 9 lat i do 7 lat dodatkowo z podziałem na płeć. W przypadku braku co najmniej trzech osób jednej płci w danej kategorii wiekowej, nagrody zostaną przesunięte do innych kategorii wiekowych. Decyzję w tej sprawie podejmie organizator.
Świdniczan biorących udział w turnieju prosimy o potwierdzenie swojej tożsamości poprzez e-mail na adres gambitmdk@gmail.com z podaniem imienia, nazwiska oraz nicku, pod którym będą występować w turnieju.
W turnieju obowiązują zasady fair play. W przypadku uzasadnionego podejrzenia oszukiwania organizator może podjąć decyzję pominięcia zawodnika w rozdaniu nagród. Turniej nie będzie zaliczany do klasyfikacji II Cyklu Szachowego Ziemi Świdnickiej.
Każdy uczestnik turnieju będzie mógł po zakończonym turnieju pobrać swój dyplom ze strony Flickr.com.
Zachęcamy wszystkich do uczczenia pamięci Salo Landaua i już dziś zapraszamy do Świdnicy na III Memoriał Szachowy Salo Landaua, który odbędzie się w maju 2021 r.
I Memoriał Szachowy Salo Landaua odbył się 12 maja 2019 r. w Świdnicy. Poniżej link do relacji
hetman-mk.pl/i-memorial-szachowy-salo-landaua-swidnica-12-05-2019/
Salo Landau urodził się 1 kwietnia 1903 roku w Bochni w rodzinie polskich Żydów. Po wybuchu I wojny światowej jego rodzina przeniosła się do Wiednia, a Salo został wysłany do przyjaciół w Rotterdamie. W latach trzydziestych odniósł liczne sukcesy szachowe, dzięki którym zaliczany był do czołowych szachistów Holandii i do szerokiej czołówki światowej (według współczesnych obliczeń rankingowych zajmował około 50. miejsce na świecie). W 1936 r. zdobył złoty medal w indywidualnych mistrzostwach kraju. We wrześniu 1942 r. został złapany z powodu swojego żydowskiego pochodzenia i przewieziony do filii niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross Rosen we wsi Grodziszcze obok Świdnicy, gdzie zmarł prawdopodobnie 31 marca 1944 r., czyli w przeddzień swoich 41. urodzin. Jego żona i kilkuletnia córka zginęły 12 października 1944 r. w Auschwitz.