Zespół „Totus Musicus” koncertował w Jeleniej Górze!

Pierwszy tydzień maja był czasem bardzo intensywnej pracy dla zespołu muzyki dawnej „Totus Musicus”. W dniach 09-12.05.2024r. dziewczęta z zespołu: Zuzanna Zielińska, Varvara Mikhnevych, Iga Szklarczyk, Hanna Suszek, Pola Szklarczyk i Nadia Pieczonka oraz Zuzanna Synowska – wokalistka ze Studia Piosenki z pracowni „Polifonia”, uczestniczyły wraz z opiekunem Agnieszką Banach w czterodniowych warsztatach muzyki dawnej, które odbywały się w Zespole Pracy Pozaszkolnej – Centrum Wspierania Uzdolnień (ZPP-CWU) w Jeleniej Górze. Grupa pojechała tam na zaproszenie pani Sylwii Raban, koordynatora warsztatów i opiekuna Zespołu Muzyki Dawnej, działającego od lat w MDK „Jelonek” w Jeleniej Górze. Wielokrotnie mogliśmy gościć Panią Sylwię i jej zespoły na naszych świątecznych warsztatowo-koncertowych spotkaniach – „Wieczory Kolęd z zespołem dawnym – „Totus Musicus” i jego goście”, a tym razem to my odwiedziliśmy Jelenią Górę.

Dziewczęta pod okiem Pani Sylwii – doświadczonej flecistki, rozwijały swoje umiejętności gry na fletach podłużnych, a z opiekunem Agnieszką Banach doskonaliły emisję głosu i grę na harfie oraz instrumentach perkusyjnych. Pracowałyśmy nad interpretacją przygotowanego wcześniej repertuaru, niektóre utwory opracowując wspólnie z zespołem dawnym z Jeleniej Góry. Owocem pracy obu zespołów był ponad godzinny koncert, który miał miejsce w Sali Kameralnej jeleniogórskiego MDK-u. Licznie zgromadzona publiczność mogła usłyszeć utwory dawne z epoki średniowiecza i renesansu, zarówno polskich , jak i obcych kompozytorów. Nasz zespół, jako wokalno-instrumentalny, zaprezentował pieśni w różnych językach. Dziewczęta śpiewały w języku starofrancuskim, galicyjsko-portugalskim, kastylijskim, po łacinie, a po polsku 2 Psalmy Dawidowe w tłumaczeniu Jana Kochanowskiego. Publiczność żywo reagowała na wszystkie występy, doceniając wykonawców gromkimi brawami, a pozytywne komentarze po koncercie tylko utwierdziły wszystkich, że warto było tak intensywnie ćwiczyć na warsztatach. Na facebooku MDK w Jeleniej Górze codziennie pojawiały się relacje z naszych zajęć, a dziewczęta nawet udzieliły wywiadu reporterowi lokalnego radia, które przygotowało audycję o tym przedsięwzięciu. Oto link do facebooka ZPP-CWU: https://www.facebook.com/zppcwu, gdzie jest wiele relacji z warsztatów i koncertu. Lokalne media też o nas pisały – link: https://jeleniagora.naszemiasto.pl/warsztaty-muzyki-dawnej-zakoncza-dzisiaj-koncertem-zobacz/ar/c13-9700373

Oczywiście był też czas na relaks i zwiedzanie. Jelenia Góra jest naprawdę piękna, ma wiele zabytków, piękną starówkę i Rynek, a w zaułkach ulic można było znaleźć małe „Jelonki” o różnych profesjach – taki odpowiednik wrocławskich krasnali. Zresztą rzeźb i wizerunków jeleni było wszędzie bardzo dużo, nikt nie miał wątpliwości w jakim mieście się znajduje😊 Mieszkaliśmy w Schronisku „Druh”, które zaoferowało nam przygotowanie ogniska. Chętnie wszyscy na to przystaliśmy, a że pogoda nam dopisała, to piątkowy wieczór spędziliśmy przy ognisku. Nie ma to jak pieczona na kiju kiełbasa i wspólny śpiew – piosenki z filmowych bajek i współczesne przeboje przeplatały się z dawnymi utworami – przecież muzyka nie zna granic, a ludzie w każdych czasach lubili się bawić i śpiewać. Wróciłyśmy do domu zmęczone, ale szczęśliwe, z pamiątkowymi dyplomami i mnóstwem wrażeń. Takie wyjazdy nie tylko uczą, ale i scalają grupę, pozostawiając wspomnienia na całe życie.

Bardzo dziękujemy Komitetowi Rodzicielskiemu MDK za wsparcie finansowe, które bardzo nam ułatwiło udział w warsztatach. Na pewno umiejętności tam zdobyte zespół wykorzysta, uatrakcyjniając występami  imprezy MDK – trwające Dni Papieskie to idealna okazja, aby zaprezentować nowy repertuar w świdnickim teatrze.

Tak było…

Szczegółowe linki do prezentacji na Facebook ZPP-CWU

filmik z koncertu – https://www.facebook.com/reel/1136630884285350

zdjęcia z koncertu – https://www.facebook.com/photo/?fbid=960173936110584&set=pcb.960319349429376

zdjęcia z warsztatów – https://www.facebook.com/photo/?fbid=958939692900675&set=pcb.958941646233813

filmik z warsztatów – https://www.facebook.com/reel/440920795292226

 

Jeszcze raz dziękuję dziewczętom za ich za pracę na warsztatach i gratuluję pięknego koncertu!

Agnieszka Banach

 

Loading