Zbudujemy skaner 3D i drukarkę 3D

Koło robotyki rozpoczyna kolejny ambitny projekt pt. „Technologia 3D – tu i teraz”, w którym planuje zbudować w pełni funkcjonalny skaner 3D wraz z drukarką 3D. Drukarka 3D to urządzenie które pozwala na wydrukowanie z plastiku fizycznego obiektu. Na komputerze modeluje się model 3D obiektu, następnie przez odpowiednie oprogramowanie przekształca się go na kod zrozumiały dla drukarki i drukarka ze szpuli plastiku tworzy obiekt. Skaner 3D jest urządzeniem, które może wygenerować model 3D z obiektu fizycznego. Obiekt jest skanowany, a oprogramowanie komputera tworzy jego wirtualny model, który następnie można wydrukować. Projekt jest dość złożony ponieważ będzie realizowany bez użycia tzw. zestawów do samodzielnego montażu. Na rynku jest wiele zestawów do samodzielnego montażu z których możemy zbudować drukarkę 3D. Do tej pory zbudowaliśmy drukarki właśnie z takich kompletów. Teraz plan jest ambitniejszy. Zdobywszy doświadczenie uczestnicy zajęć postanowili, że kolejna drukarka zostanie zbudowana od podstaw. Na zajęciach już została przygotowana lista potrzebnych elementów, znalezione zostały schematy oraz przygotowane elementy do wydruku.

„Od dwóch tygodni drukowane są elementy plastikowe oraz została przygotowana rama aluminiowa stanowiąca bazę dla całej konstrukcji. Niedługo będziemy zaczynać pracę nad złożeniem drukarki.  – mówi nauczyciel koła robotyki, Zbigniew Brożbar

Drukarka będzie kolejnym dziełem zrobionym przez uczestników zajęć stałych w grupach gimnazjalnych. Z założenia projekt realizowany jest przez uczestników zajęć. To oni mają wpływ na budowane urządzenie. Przy budowie poprzedniej drukarki część grupy odpowiadała za złożenie obudowy, a kto inny za montaż elementów metalowych, silników itd. Przy aktualnym projekcie część grupy będzie pracować przy drukarce a inni przy skanerze 3D. Skaner 3D będzie wykorzystywał m. in. kamerę i dwa czujniki laserowe. Obraz poprzez odpowiednie oprogramowanie będzie zmieniany na model 3D. Elektronika skanera została już skompletowana teraz jeszcze są drukowane elementy plastikowe. Planowana data zakończenia prac nad drukarką i skanerem to przełom stycznia-lutego 2017 roku. Realizacja projektu możliwa jest dzięki wsparciu firmy RST Software Masters oraz SONEL S.A. . Dzięki pomocy m. in. tych firm koło robotyki może realizować nowatorskie projekty i odważnie spoglądać w przyszłość.

 

 

Loading