Zamek Królewski w Warszawie
24.04.2020 r.
Spotkanie z architekturą2
Zamek Królewski w Warszawie
Uwaga!!! Startujemy z konkursem plastycznym „Witaj majowa jutrzenko… – Polska w majowych barwach”. Macie tydzień na wykonanie prac, w których pokażecie piękno naszej ojczyzny w wiosennym wydaniu. Przypomnę wam ważne dla Polaków historyczne miejsca, budowle, obrazy, a pani Ela przedstawi wam piękno ojczystej przyrody. Zaczniemy od stolicy i Zamku Królewskiego, który jest symbolem ciągłości państwa polskiego od czasów najdawniejszych. Zamek był siedzibą Sejmu i królów I Rzeczypospolitej oraz władz państwowych II Rzeczypospolitej. Ta barokowo – klasycystyczna budowla stoi na placu Zamkowym 4. We wrześniu 1939 r. została zniszczona po bombardowaniu. Odbudowa zamku, po zniszczeniach wojennych, trwała kilka lat, przygotowywano się do niej przez dwadzieścia. W nowy gmach wmontowano tysiące autentycznych fragmentów ocalonych z ruin. Od 1979 r. zamek pełni funkcję muzealną i reprezentacyjną. W 1980 r. Zamek Królewski wraz ze Starym Miastem został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.11 maja 2019 r. udostępniono dla zwiedzających Ogród Dolny zamku.
Zamek Królewski kojarzy nam się z działalnością króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na jego dworze pracowali dwaj wybitni artyści malarze Bernardo Bellotto zwany Canaletto i Marcello Bacciarelli. Pierwszy malował wspaniałe weduty – pejzaże przedstawiające Warszawę. Najbardziej znana jest panorama „Widok Warszawy od strony Pragi”, w której artysta umieścił siebie i króla (w lewym dolnym rogu obrazu). Bacciarelli słynął z portretów, namalował też poczet królów polskich. Popularnym obrazem jego autorstwa jest „Stanisław August Poniatowski w stroju koronacyjnym”.
W czerwcu ubiegłego roku grupa plastyczna z działu II pod opieką p. Eli Tarnowskiej była na nagrodowej wycieczce w Warszawie. Celem wyjazdu było odnalezienie miejsc związanych z patronem MDK Mieczysławem Kozarem Słobódzkim. Plastycy zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, byli też w Niepokalanowie.
Zadaniem na dzisiaj jest przedstawienie jakiegoś fragmentu naszej stolicy, zabytku z Warszawy. Myślę że warto poznać stolicę Polski, choćby ze zdjęć. A może kiedyś wybierzemy się znowu na wycieczkę ,aby zobaczyć inne miejsca w Warszawie.
Czekam na wasze prace konkursowe!
Joanna Waksmundzka (j.waksmundzka@mdk.swidnica.pl)