„Zabawy dziecięce”

20.04.2020 r.

Zabawy dziecięce”

Pieter Bruegel I Starszy ( zwany Chłopskim) to malarz uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli renesansu w Europie Północnej. Urodził się w Niderlandach w 1525 r. Często malował sceny z życia wsi i pejzaże. Wykonywał też prace graficzne, np. inspirowane pracami Boscha. Ryciny Bruegla przedstawiały sceny fantastyczne. Zmarł w Brukseli w 1569 r. Miał dwóch synów Pietera (Pieter II Młodszy) i Jana ( Jan Aksamitny), którzy zostali znakomitymi artystami. Dzisiaj chciałam opowiedzieć o obrazie pt. „Zabawy dziecięce”. Można go obejrzeć w Kunsthistorisches Muzeum w Wiedniu. Obraz jest odczytywany jako ostrzeżenie dla dorosłych, aby nie trwonili życia, bo nie jest dziecięcą zabawą. Pieter Bruegel przedstawił na nim ponad 250 postaci bawiących się dzieci. Dzieci z obrazu niderlandzkiego mistrza ubrane są jak mali dorośli, ich ubranka przypominają stroje rodziców. Dziecięce cechy nie zostały zaakcentowane ani na twarzach ani w budowie ciała dzieci. Prawie nie mają zabawek, na obrazie widać tylko bączki, koniki, lalki i wiatraki. W tamtych czasach dzieci bawiły się tym,co mogły znaleźć wokoło, mogły to być pokrywki,kostki do gry, beczki, obręcze. Myślę, że znacie takie zabawki, które namalował artysta; bączek, hula-hop, konik na biegunach, klocki, że słyszeliście o zabawach na trzepaku, skakaniu na skakance, ciuciubabce. Jeśli nie, to spytajcie swoich rodziców i dziadków o ich zabawki z dzieciństwa i zabawy z przyjaciółmi,może poszukajcie razem z nimi starych zdjęć z ich dzieciństwa.

W Polsce mamy kilka muzeów zabawek,np. w Kudowie Zdroju, Karpaczu, Kielcach. Można w nich oglądać zabawki z różnych miejsc na świecie wykonane w różnych okresach historycznych.

Zadanie na dzisiaj : przedstawcie swoją ulubioną zabawę , podwórko, plac zabaw, boisko szkolne. Siebie, swoich kolegów i koleżanki podczas wspólnej zabawy. Technika wykonania pracy dowolna, np. kredki, pisaki, farby.

PS. W 2013 roku plastycy z „Mansardy” byli na wycieczce w Pałacu Królewskim we Wrocławiu i mogli podziwiać obrazy na wystawie pt.„Rodzina Brueghlów”. Po raz pierwszy w Polsce były prezentowane dzieła wykonane przez przedstawicieli rodu Brueghlów wypożyczone z prywatnych kolekcji z całego świata.

Pozdrawiam i czekam na wasze prace.

Joanna Waksmundzka ( j.waksmundzka@mdk.swidnica.pl)

Loading