XXII MIĘDZYNARODOWY KONKURS MODELI REDUKCYJNYCH  ŚWIDNICA – JUNIOR 2018

XXII Międzynarodowy Konkurs Modeli Redukcyjnych-„ Świdnica Junior 2018” odbył się w ramach kontynuacji mikroprojektu Świdnicki Gryf – Trutnowski smok. Projekt Trutnowski Smok i Świdnicki Gryf realizuje Miasto Świdnica przy współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury i Miastem Trutnow przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Trutnov – městoDRAKA”.

SPONSORZY KONKURSU:

INSTYTUCJE:

Urząd Miasta w Świdnicy

Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy

Młodzieżowy Dom Kultury im. Mieczysława Kozara – Słobódzkiego

Firmy:

Firma IBG MODELS Warszawa

Sklep modelarski M-ZONE Wrocław

Wydawnictwo WAK-Wrocław

Sponsorzy indywidualni

W dniach 17-18.03.2018 odbył się XXII Międzynarodowy Konkurs Modeli Redukcyjnych Junior 2018. Do konkursu zgłosiło się 100 modelarzy!!! zrzeszonych i nie zrzeszonych z kraju i z zagranicy. Na starcie stanęli zawodnicy z 14 klubów modelarskich: (DOKiS)Dobrodzień, HarceK Żarów, Wrocławia (MDK Krzyki i KM Iskry) ,MCK Legnica, GOK Boronów, ZOKiR Złotoryja, MDK Świdnica,SKM „Skorpion”SP4, ZSB-E Świdnica, Stowarzyszenie „Żyć inaczej” Wrocław  oraz modelarzy niezrzeszonych z Świebodzic, Dzierżoniowa i Wrocławia.

Łączna ilość zgłoszonych modeli do konkursu 236 w trzech kategoriach wiekowych:

Młodzicy- 58 zawodników zaprezentowało 112 modeli,

Juniorzy- 22 zawodników zaprezentowało  63  modele,

Seniorzy- 20 zawodników zaprezentowało 63 modele.

Punktację zespołową ustalano wg. ilości zdobytych wyróżnień w kategoriach junior/senior:

I miejsce –  ZOKIR Złotoryja

II miejsce – MDK Świdnica

III miejsce – DOKIS Dobrodzień

Jak i w poprzednich edycjach  konkursu odbyły się również MIĘDZYNARODOWE RODZINNE WARSZTATY MODELARSKIE. W warsztatach udział wzięli uczestnicy zajęć stałych z pracowni modelarstwa redukcyjnego wraz ze swoimi rodzicami. Warsztaty były możliwe do zrealizowania również dzięki sponsorom indywidualnym. Warsztaty były przeprowadzone w dniu 17.03 i 18.03 – warsztaty z modelarstwa plastikowego (prowadzący Arkadiusz Walerowicz), warsztaty z modelarstwa kartonowego (prowadzący Mateusz Grzelak) Absolwent Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy, laureat wielu konkursów modelarskich w kraju i zagranicą. Pan Marcin Matejko, zaprezentował makiety czołgów zdalnie sterowanych swojego autorstwa, które były atrakcją dla najmłodszych modelarzy oraz odwiedzających wystawę.

Podczas uroczystego zakończenia konkursu nagrody wręczała Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 w Świdnicy Pani Alicja Matysik oraz wice Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Pani Joanna Walerowicz

Nagrodę ŚWIDNICKI GRYF za najlepsze model  W POLSKICH BARWACH  otrzymał

Szymon Mazur za model samolotu Spitfire Mk.IX. w malowaniu Dywizjonu 303

Nagrody TRUTNOVSKI SMOK za najlepszy model  w CZESKICH BARWACH otrzymali:

Artur Markowski za model samolotu Spitfire Mk.IX.

Karol Kupczyk za model Skoda 706 RTO + PRAGA UV 80

Nagrody rzeczowe w w/w kategoriach ufundowała firma IBG Models z Warszawy.

Puchar Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy za model pojazdu w polskich barwach  otrzymał WOJCIECH PANKOWSKI – Sherman M4A4 Firefly

Bardzo wszystkim dziękujemy za przybycie ,mimo fatalnych warunków pogodowych, oraz pomoc przy organizacji konkursu !

Z modelarskim pozdrowieniem