XVII WEJŚCIE NA SZCZYT DO KORONY GÓR POLSKI

II DZIEŃ GSS: Stóg Izerski schronisko PTTK – Polana Izerska – Rozdroże pod Kopą – Rozdroże pod Izerskimi Kopami – Rozdroże pod Zwaliskiem – Wysoki Kamień – Szklarska Poręba Górna – 22 pkt GOT
O świcie za oknami naszych sypialni nic nie było widać, biel śniegu zlała się z gęstą nieprzejrzaną mgłą. Zima wróciła. Mróz wymalował szyby i ściął kałuże. Bardzo przyjazne schronisko „Na Stogu Izerskim” pożegnało nas miłym uśmiechem pani Grażyny, pysznym śniadankiem i ciepłem swojego wnętrza. Jeszcze pożegnalne zdjęcie i ruszamy. Lecz zamiast chrzęstu śniegu ciemne ślady naszych butów. Słupek rtęci powoli wraca na dodatnie wartości. Pod cienką powłoka lodową straszy podmokłe podłoże i wielkie błocko. Ciężko brniemy główną granią Izerów. Pierwszy posiłek lokujemy po godzinie marszu na mokrej Polanie Izerskiej. Wiele zachodu towarzyszy rozpaleniu ogniska. Wszędzie mokro, ale kiedy już się udało, to ciepło ognia nastraja optymizmem. Kiełbaski smakują jak zawsze pysznie. I dalej w drogę – ciężką drogę. Wychodząc, za czerwonymi znakami ponad linię lasu dopada nas porywisty wiatr, który potęguje uczucie chłodu. Dobrze, że niebo się rozpogodziło i odsłoniły się wspaniałe widoki, przesycone bielą i wszystkimi odcieniami szarości gór. Przy schronie turystycznym odbijamy ze szlaku na szczyt Wysokiej Kopy (1126 m). Hura! Kolejny Szczyt do korony Gór Polski zdobyty – pierwszy pod naszym nowym proporcem koła, podarowanym przez rodziców w piątą rocznicę naszego powstania. A proporczyk piękny. Na awersie nasze logo (Słonik „Koralik”) w otoczeniu znaków szlaków turystycznych i pełna nazwa koła. Na rewersie: logo PTTK wpisane w elementy herbu Świdnicy: dzika z lewej i gryfa z prawej a złotą książęcą koroną u góry i pełna nazwa organizacji. Na szczycie odbyła się ceremonia wręczenia kolejnych odznak turystycznych.
Dalszą drogę odbyliśmy po asfaltowej szosie, która doprowadziła nas do kopalni kwarcu „Stanisław” – najwyżej w Polsce położonej kopalni odkrywkowej. Kolejny fragment trasy wiódł przez tajemniczy las pod Zwaliskiem. Samotne skały przypominały swoimi formami ruiny starych zamków. Czuliśmy już zmęczenie. Jeszcze jedno podejście i jeszcze kolejne. Wtem wyłoniły się mury budowli- to budynek schroniska „Wysoki Kamień” – najnowszego w Górach Izerskich, pięknie położonego na skalnym urwisku.
W nagrodę pałaszujemy pierogi. Zaświeciło na chwilę słońce i otworzyła się cudowna panorama na Karkonosze: Szrenicę, Śnieżne Kotły, Szyszak Wielki i Łabski Szczyt. A w dole Szklarska Poręba. Zejście po stromych leśnych duktach mocno dało nam się we znaki, lecz zabudowania zbliżały się z każdym krokiem. I dotarliśmy do centrum miejscowości, przed witrynę Informacji Turystycznej. Meta, bus i do domu. To był długi, wyczerpujący odcinek.
Brawo dzieciaki!!! Opiekun Koła Zbigniew Curyl

Loading