WSPOMINAJĄC nasze koncerty patriotyczne

 

Zdjęcie które rozpoczynają ten artykuł pochodzą z koncertu, który odbył się rok temu, dokładnie 14 maja 2019, z okazji miejskich obchodów Dnia Zwycięstwa. Mieliśmy program z piosenkami Jacka Kaczmarskiego i te piosenki bardzo dobrze wpisały się w kontekst. Zaczęliśmy tradycyjnie od „Modlitwy o wschodzie słońca” a kończąc na „Źródle”. Na tym polega uniwersalizm tekstów Kaczmarskiego, gdy słuchając słów „A źródło wciąż bije „ nikt nie myśli o hydrologii wody:).
Dzisiaj chciałbym zaprosić was do wysłuchania innych nieco starszych fragmentów koncertów patriotycznych przygotowanych przez Studio Piosenki z wykorzystaniem głównie twórczości Jacka Kaczmarskiego, ale też Marka Grechuty i innych.
„Białe plamy” w wykonaniu Weroniki Fiołek.


„Ojczyzna” śpiewa Martin Kurek


„Katyń” – Aneta Klemczak


„Zbroja” – Weronika Fiołek


„Obserwacja, denuncjacja” – Aneta Klemczak


„Ballada o Janku wiśniewskim” –


Na koniec montaż piosenek Jacka Kaczmarskiego z innego koncertu.


Myśląc o patriotyzmie przypomina mi się taka z pozoru drobna historia, którą przeżyłem będąc w zeszłym roku w Warszawie w dniu znamiennym, bo 1 sierpnia. Późnym popołudniem , po zakończonych obchodach Rocznicy Powstania Warszawskiego siedzimy z żona na ławeczce na przystanku. Na sąsiedniej ławeczce siedzi para staruszków z opaskami Polski Walczącej. W pewnym momencie podchodzi do nich młody mężczyzna i pyta czy może im uścisnąć rękę i podziękować za to że walczyli za wolność jego i jego dzieci. Podaje rękę, po chwili to samo robią jego dzieci… to tylko tyle i aż tyle.
Wracając do naszego koncertu. Zauważcie, tu zwracam się do uczestników Studia Piosenki, ile z tych piosenek znacie i śpiewacie. Dla młodszej grupy mam zadanie, aby wypisać tytuły piosenek z ostatniego filmiku i wysłać mi smsowo.

M.J.  

Gitarzyści czekam na odpowiedzi Jaka to melodia? 🙂

 

Loading